ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Вчені нарешті розгадали, як горі Еверест з кожним роком вдається ставати вищою

Наука 17:29 - 02 жовтня 2024

Гора Еверест була певним "диваком" серед інших вершин Гімалаїв

Вчені нарешті розгадали, як горі Еверест з кожним роком вдається ставати вищою

Вчені зрозуміли, чому Еверест так швидко росте/Фото: Paula Bronstein/Getty Images

Гора Еверест зростала все вище протягом приблизно 50 мільйонів років. Найвища вершина світу, яку також називають Джомолунгма, є частиною Гімалайського хребта, який піднімався, коли тектонічна плита під Індійським субконтинентом стикається з рештою Азії.

Деталі

Виявляється, Еверест стає вищим швидше, ніж очікувалося, швидше навіть ніж багато його гімалайських сусідів. Тепер, у новому дослідженні, опублікованому в понеділок у журналі Nature Geoscience, дослідники змогли зрозуміти чому.

Схоже, що причиною є ерозія внаслідок злиття річок, розташованих приблизно за 75 кілометрів від Евересту. Річки у високих горах, таких як Гімалаї, виносять із хребта величезну кількість гірських порід. Хоча може здатися, що цей процес буде працювати проти висоти гори, насправді він має протилежний ефект. Дослідники пояснюють:

Це схоже на скидання вантажу з корабля. Корабель стає легшим і тому піднімається трохи вище. Подібним чином, коли кора стає легшою... вона може підніматися трохи вище, на вершині мантії планети.

Ефект, який вчені називають ізостатичним відскоком, виявляється таким великим для гори Еверест через давній випадок річкової "крадіжки". Використовуючи комп’ютерні моделі, дослідники виявили, що сусідня річка Арун була захоплена течією іншої річкової мережі, Косі, приблизно 89 000 років тому. Висока ерозія об’єднаних річок прискорила ріст Евересту, додаючи приблизно два міліметри додаткової висоти щороку, що загалом становить від 15 до 50 додаткових метрів.

Нове дослідження є лише початком розуміння того, як тверда земля в регіоні реагує на постійні зміни, такі як ерозія.

Звичайно, Еверест не єдина гора, яка з кожним роком стає вищою через схожі геологічні процеси, але оскільки це найвища вершина у світі, саме тому вона так зацікавила вчених.

Раніше ми повідомляли, що Наконечники стріл допомогли вченим розкрити загадку найдавнішого поля битви Європи.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин