Вчені очікують на рідкісний вибух нової: чи зможемо ми його спостерігати
Передбачається, що повторювана нова, відома як Blaze Star або T Coronae Borealis, скоро з’явиться на нічному небі, але точний час рідкісного вибуху залишається невідомим

Вчені очікують на космічний вибух, який трапляється раз на 80 років/Фото: NASA / Goddard Space Flight Center
Астрономи та любителі спостерігати за нічним небом перебувають в неймовірному очікуванні рідкісної події, яка спалахне на нічному небі. Вибух, який називають новою, може бути найяскравішим у своєму роді, який трапляється зазвичай раз у житті людини. Востаннє ця нова спалахувала в 1946 році. Зараз, майже 80 років потому, деякі астрономи передбачали, що вона спалахне знову у вересні, але поки нічого не сталося.
Деталі
Попри те, що нова ще не відбулася, астрономи-аматори та професійні астрономи продовжують уважно спостерігати за небом. І коли довгоочікуваний вибух справді трапиться, ми можемо отримати місце в першому ряду.
Blaze Star або "Вогняна зірка", як її назвали, T Coronae Borealis (T CrB), розташована в літньому сузір’ї Corona Borealis, яке найкраще видно влітку ввечері. Розташована на відстані приблизно 3000 світлових років від Землі, Blaze Star є подвійною системою, в якій білий карлик, залишки ядра вмираючої зірки, накопичує матеріал зі сусідньої зірки червоного гіганта.
Нова, яку також називають термоядерним вибухом, відбувається, коли в білому карлику накопичується достатньо речовини з червоного гіганта, щоб викликати яскравий спалах. Коли він спалахне, зоряна система стане набагато яскравішою, виглядатиме як нова зірка на небі.
Астрономи сподівалися побачити вибух у вересні, але точний час цієї події неможливо передбачити.
Ми можемо помітити нові, коли тьмяні зірки, в цьому випадку Blaze Star, досягають максимальної яскравості через спалах матеріалу, а потім зникають до рівня перед вибухом. Вони можуть залишатися на піку яскравості від кількох днів до місяців.
Яскравість зірки, або її "зоряна величина", вимірюється в логарифмічній шкалі. Як пояснює Пол Барретт, фізик з Університету Джорджа Вашингтона, в електронному листі до журналу Smithsonian, яскравіші зірки мають нижчу цінність, іноді опускаючись до від’ємних чисел, а слабкіші зірки мають вищу. Щороку в Чумацькому Шляху виникає лише близько 50 нових, і більшість із них недостатньо яскраві, щоб їх помітити.
T CrB зазвичай має величину 10, що є занадто тьмяним, щоб побачити її неозброєним оком. Але на піку свого виверження, за даними NASA, вона може стати настільки ж яскравою. Полярна зоря є однією з найяскравіших на нічному небі, і її використовували для навігації моряки до більш сучасних винаходів.
За прогнозами NASA, майбутню нову можна буде спостерігати неозброєним оком трохи менш як тиждень.
Blaze Star — це повторювана нова, тобто її бачили кілька разів за всю історію. Час повторення робить цю нову рідкісною та особливою. Періодичні нові, як правило, проходять сотні чи тисячі років між вибухами, але останній вибух цієї відбувся у 1946 році. А до цього вона з’явилася у 1866 році, з’являючись приблизно кожні 80 років. T CrB також могли спостерігати у 1217 році німецькі монахи, а також британський астроном у 1787 році.
Попри періодичний характер нової, астрономам важко точно визначити, коли вона відбудеться. Прогноз про спалах T CrB цього літа ґрунтувався на падінні яскравості, яке спостерігалося в березні 2023 року. Така поведінка схожа на те, що зоряна система робила перед спалахом 1946 року.
Раніше ми писали, що у найближчі десятиліття 70% населення планети може постраждати від екстримальних погодних умов.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!