ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Астрономи виявили одну з найбільших молекул на основі вуглецю, і це дуже важлива знахідка

Наука 18:42 - 30 жовтня 2024

Це лише сьома така виявлена молекула в історії

Астрономи виявили одну з найбільших молекул на основі вуглецю, і це дуже важлива знахідка

Вчені виявили в космосі важливу молекулу/Фото: Vaynakh/freepik

У глибокому космосі, у молекулярній хмарі Тельця (430 світлових років від Землі) вчені виявили одну з найбільших молекул на основі вуглецю. Це надзвичайно важлива знахідка, оскільки дає додаткові підказки, які можуть допомогти розгадати давню таємницю в астрохімії: звідки береться вуглець, а оскільки це будівельний блок життя, то звідки й взялось життя.

Деталі

Молекула, яка називається піреном, складається з чотирьох злитих плоских кілець вуглецю. Тому його класифікують як поліциклічний ароматичний вуглеводень (ПАВ) — одну з найпоширеніших складних молекул у видимому Всесвіті. ПАВ були вперше виявлені в 1960-х роках у метеоритах, відомих як вуглецеві хондрити, які є залишками первісної туманності, яка сформувала нашу Сонячну систему.

Вважається, що ПАВ складають приблизно 20% вуглецю, знайденого в космосі, і присутні на різних етапах життя зірок, від їх утворення до їх смерті. Їхня стабільність і стійкість до ультрафіолетового випромінювання дозволяє їм вижити навіть у суворих умовах глибокого космосу.

Дослідники почали шукати пірен та інші ПАВ в хмарі Тельця після того, як у зразках, зібраних з навколоземного астероїда Рюгу, було виявлено високі рівні пірену. Знаходження цих молекул на місці народження нашої Сонячної системи забезпечує прямий зв’язок, який астрономи давно шукали.

Молекулу вдалось виявити за допомогою радіотелескопів. Це найзручніший інструмент для пошуку ПАВ.

Це уже сьомий окремий ПАВ, знайдений у космосі з 2021 року, коли було ідентифіковано перший ПАВ. Досліджуючи, як ці молекули транспортуються та утворюються, астрономи можуть дізнатися більше про нашу Сонячну систему, а отже й про життя в ній.

Астрономи підрахували, що на пірен припадає близько 0,1% вуглецю у хмарі, що надзвичайно багато. Окрім знаходження пірену в місці походження нашої Сонячної системи, дивовижним є також те, що температура хмари була виміряна лише 10 Кельвінів (-263 градуси за Цельсієм). На Землі ПАВ утворюються під час високотемпературних процесів, а саме при згорянні викопного палива. Тому знайти їх у цьому холодному середовищі було несподівано. Тому тепер важливо встановити, чи ПАВ утворюються в надзвичайно холодних умовах, чи прийшли туди, де їх виявили, з іншого місця.

Раніше ми писали, що NASA заплатить вам 3 мільйони доларів, якщо вирішите одну місячну проблему.

Джерело: Livescience

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин