ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Вчені виявили, що жирові клітини мають "пам’ять", що може ускладнювати схуднення

Наука 14:55 - 21 листопада 2024

Ожиріння призводить до змін ДНК, які впливають на активність генів і зберігаються після втрати ваги

Вчені виявили, що жирові клітини мають "пам’ять", що може ускладнювати схуднення

Жирові клітини можуть мати пам'ять про ожиріння/Фото: jcomp/Freepik

Відповідно до нового дослідження, опублікованого в понеділок у журналі Nature, жирові клітини мають "пам’ять" про ожиріння, що може допомогти пояснити, чому так важко підтримувати втрату ваги.

Деталі

Люди, які схудли, часто згодом набирають вагу назад, у результаті явища, відомого як "ефект йо-йо". Тепер нове дослідження показує, що зміни на клітинному рівні можуть бути частково відповідальними за схильність організму повертатися до ожиріння після втрати ваги.

Ожиріння призводить до епігенетичних змін або хімічних змін у ДНК, які впливають на активність генів. Нова стаття припускає, що в жирових клітинах ці зміни зберігаються навіть після того, як людина втрачає вагу. І клітини, окрім простого "запам’ятовування" свого попереднього стану ожиріння, ймовірно, прагнуть повернутися до цього стану.

Вчені досліджували жирові відкладення, також відомі як жирова тканина, у двох групах учасників: одна група ніколи не страждала ожирінням, а інша група зазнала серйозного ожиріння. Коли дослідники порівнювали жирові клітини двох груп, вони виявили відмінності в активності генів.

Певні гени в жирових клітинах учасників з ожирінням були більш активними, а інші були менш активними порівняно з контрольною групою. Гени, які були більш активними, відіграють певну роль у формуванні товстої рубцеподібної тканини (званої фіброзом), а також у запаленні. Менш активні гени відповідають за нормальну роботу жирових клітин.

Ці моделі активності генів залишалися постійними навіть після того, як люди з серйозним ожирінням перенесли операції зі зниження ваги. Хоча учасники схудли, гени в їхніх жирових клітинах все ще поводилися так, ніби вони страждали ожирінням.

Зображення: macrovector/freepik

Потім дослідники виявили подібні епігенетичні зміни жирових клітин у мишей. В іншому експерименті вони посадили мишей з ожирінням на дієту. Після того як миші схудли, дослідники протягом місяця годували їх їжею з високим вмістом жиру; вони також годували такою ж дієтою з високим вмістом жиру мишей, які ніколи не страждали ожирінням.

Миші, які ніколи не страждали ожирінням, набрали в середньому 5 грамів, тоді як миші, які раніше страждали ожирінням, набрали в середньому 14 грамів. При вирощуванні в лабораторній чашці жирові клітини мишей, які раніше страждали ожирінням, також поглинали більше цукру та жиру.

Дослідники зазначають, що з еволюційної думки це має сенс. Люди та інші тварини пристосувалися захищати свою вагу, а не втрачати її, оскільки дефіцит їжі історично був загальною проблемою.

Наразі дослідники не довели, що епігенетичні зміни жирових клітин викликають збільшення ваги — вони лише показали кореляцію. Крім того, епігенетичні зміни, ймовірно, не відповідають виключно за збільшення ваги. Ймовірно, впливають і інші фактори, наприклад, складність дотримання низькокалорійної дієти протягом тривалого періоду.

Вчені також не впевнені, чи епігенетичні зміни, пов’язані з ожирінням, є постійними. І якщо ці зміни ДНК оборотні, дослідники не знають, як довго вони триватимуть. Але висновки показують, що запобігти ожирінню, швидше за все, легше, ніж намагатися схуднути та утримати форму.

Знання про те, що жирові клітини "пам’ятають" ожиріння, може допомогти лікарям і експертам у сфері охорони здоров’я розробити більш ефективні програми зниження ваги. Фармацевтичні компанії також одного разу зможуть розробити нові ліки, які скасують епігенетичні зміни, пов’язані з ожирінням.

У ширшому плані результати можуть допомогти зменшити стигматизацію навколо ожиріння. Рухаючись вперед, команда хоче вивчити інші типи тканин, наприклад підшлункову залозу, печінку та мозок, щоб побачити, чи мають їхні клітини також "пам’ять" про ожиріння. Вони також хочуть дослідити, чи можуть вправи або препарати для схуднення впливати на епігенетичні зміни, пов’язані з ожирінням.

Раніше ми писали про те, що у 20 закладах охорони здоровʼя України доступне безоплатне лікування безпліддя.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин