ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

З’явилися найчіткіші в історії знімки поверхні Сонця

Наука 08:47 - 22 листопада 2024

Кожне з цих зображень складене з 25 інших знімків

З’явилися найчіткіші в історії знімки поверхні Сонця

З'явилися зображення Сонця з найвищою роздільною здатністю в історії/Фото: ESA & NASA / Solar Orbiter / PHI & EUI teams; Data processing: J. Hirzberger (MPS) & E. Kraaikamp (ROB)

Європейське космічне агентство (ESA) опублікувало чотири нові зображення Сонця, включно зі знімком його поверхні (фотосфери) з найвищою роздільною здатністю на сьогодні.

Деталі

Кожне зображення насправді є мозаїкою з 25 знімків високої роздільної здатності, зроблених місією Solar Orbiter 22 березня 2023 року. Космічний корабель зробив усі 100 знімків, коли він перебував на відстані менш як 74 мільйони кілометрів від Сонця. Процес тривав понад чотири години, оскільки космічний корабель мав змінювати положення для кожної окремої фотографії. У остаточній мозаїці діаметр сонця становить майже 8000 пікселів. Астрофізик з Центру прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних і атмосферних досліджень Ешлі Стрікленд зазначає:

Чим ближче ми дивимось, тим більше ми бачимо. Зрозуміти складну взаємодію між великим і малим; між звивистими магнітними полями та бурхливими потоками нам потрібно споглядати Сонце у всій його красі. Ці зображення високої роздільної здатності з Solar Orbiter наближають нас до цього прагнення ближче, ніж будь-коли раніше.

☀️ 🛰️@ESASolarOrbiter’s daring trajectory close to the Sun is paying off, giving us the highest-resolution full views of the Sun’s surface to date.
Full story 👉 https://t.co/Cy0H6JZmlp pic.twitter.com/0IyEDeLpX0

— ESA Science (@esascience) November 20, 2024

Solar Orbiter – це спільна місія ESA та NASA, керована ESA, яка стартувала в лютому 2020 року та опублікувала свої перші зображення в липні наступного року. З моменту запуску програма досягла багатьох віх, зробивши як найближчі зображення Сонця, так і перші зображення його полярних регіонів великим планом.

Чотири зображення пропонують огляд сонця високої чіткості. По-перше, на наведеному нижче зображенні у видимому світлі показано постійно рухому поверхню гарячої плазми зірки або, простіше кажучи, зарядженого газу. Цей шар має температуру від 8132 до 10832 градусів за Фаренгейтом і відповідає за більшу частину сонячного випромінювання.

Фото: ESA & NASA / Solar Orbiter / PHI Team CC BY-SA 3.0 IGO

Під поверхнею знаходиться конвекційна зона Сонця, в якій обертається щільна плазма, схожа на магму в мантії Землі. Це явище змушує поверхню Сонця виглядати зернистою, і вчені кажуть, що магнітне поле зірки керується бурхливою плазмою.

Ця мапа, яка показує напрямок прямої видимості магнітного поля Сонця, також називається магнітограмою. Фото: ESA & NASA / Solar Orbiter / PHI Team CC BY-SA 3.0 IGO

Сонячні плями — це зосереджені клубки магнітних полів, де плазма відволікається від конвективного потоку сонячного тепла, що змішує тепло, що робить її холоднішою, ніж навколишні області. У результаті плазма в сонячних плямах випромінює менше світла і виглядає темною на зображенні у видимому світлі.

Карта швидкості, яку також називають тахограмою. Фото: ESA & NASA / Solar Orbiter / PHI Team CC BY-SA 3.0 IGO

Ультрафіолетове зображення нижче фіксує сонячну корону — його тонку зовнішню атмосферу, яку можна побачити з Землі лише під час повного сонячного затемнення. На зображенні знову видно цікаву активність навколо сонячних плям: плазма вилітає назовні вздовж ліній магнітного поля, які час від часу з’єднують сонячні плями, розташовані близько одна до одної.

Фото: ESA & NASA / Solar Orbiter / EUI Team CC BY-SA 3.0 IGO

Раніше у відкритті, яке кидає виклик традиційній оптиці, вченим вдалося змусити лазерний промінь відкидати власну тінь — подвиг, який раніше вважався неможливим, оскільки світло зазвичай проходить крізь інше світло без перешкод.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин