У Норвегії металошукачі виявили незвичні 1200-річні поховання
Розкопки виявили велику кількість різноманітних артефактів, включаючи прикраси, інструменти та каміння, викладене у формі корабля

Металошукачі знайшли цінні стародавні поховання/Фото: Søren Diinhoff / University Museum of Bergen
Група металошукачів-любителів у Норвегії допомогла зробити значне археологічне відкриття. Восени 2023 року вони виявили поховання, які датуються між 800 і 850 роками нашої ери, а нещодавно археологи повідомили про перші результати дослідження цього місця. Вчені виявили монети, ювелірні вироби, інструменти у могилах, які, ймовірно, належали високопоставленим жінкам вікінгів.
Деталі
Під час розкопок археологи знайшли велику кількість різноманітних артефактів. Одна могила містила фрагменти позолочених овальних брошок, частину металевого казана та застібку для книги, які були перепрофільовані як ювелірні вироби. Археологи вважають, що застібка могла походити з християнського монастиря. Археолог з Бергенського університетського музею Сорен Дійнхофф зазначає:
Ми вважаємо, що застібка в першій могилі цілком могла походити з Біблії в Англії чи Ірландії. Її зірвали та доправили до Норвегії, де вона зрештою стала жіночою брошкою.
В іншій могилі знайшли 11 срібних монет і намисто з 46 скляних намистин. Археологи також виявили брошки-трилисники, які, ймовірно, використовувалися для застібання одягу. Відповідно до заяви дослідників, брошки, схоже, були замінені на застібки каролінгських поясів для мечів.

Було знайдено бронзовий ключ, сковороду, а також предмети, які використовувалися для виробництва текстилю, такі як веретено, ткацький меч та ножиці для вовни. Ці предмети дозволяють припустити, що жінка, похована тут, могла бути главою сім’ї та керувала виробництвом текстилю на фермі. Це було престижною діяльністю, ферми, які виготовляли гарний одяг, мали високий статус.
Експерти університетського музею Бергена все ще вивчають монети. Але вони вже дійшли висновку, що одна з них є рідкісною "монетою Хедебю", викарбуваною на початку дев’ятого століття н. е. у південній Данії, і є однією з найдавніших відомих монет скандинавського виробництва. Інші десять монет, ймовірно, були викарбувані під час правління Людовика I, сина Карла Великого та правителя франків у Каролінгах.
Деякі з артефактів, схоже, походять з Англії та Ірландії, що свідчить про далекі торгові шляхи вікінгів. Але жінки також могли мати власні зв’язки з континентальною Європою. Дійнхофф зазначає:
Обидві ці жінки мали контакти за межами Норвегії. Мабуть, це не випадковість. Можливо, вони приїхали з-за кордону і одружилися з чоловіками місцевої громади.
Дослідники не знайшли кісток у могилах. Цілком можливо, що людські останки розпалися, що є поширеним явищем через склад ґрунту західної Норвегії.

Але інша теорія полягає в тому, що могили спочатку були порожніми. Можливо, це були кенотафи або меморіали на честь людей, які були поховані в іншому місці. Дослідники підозрюють, що це, швидше за все, так, оскільки намисто, здається, було поховано всередині шкіряного мішечка, а не на чиїйсь шиї.
Могили розташовані в муніципалітеті Фітджар, районі вздовж південно-західного узбережжя Норвегії. За словами археологів, в епоху вікінгів це місце було фермою, яка, ймовірно, належала місцевому чи регіональному королю.
Оскільки це так близько до узбережжя, морські мандрівники, можливо, використовували ферму як зупинку для відпочинку. Цю теорію підтверджує той факт, що в одній із могил були каміння, викладені у формі корабля.
Археологи сподіваються незабаром повернутися для подальших досліджень, оскільки вони тільки почали розкопки третьої могили. Вони вважають, що в цьому районі може бути до 20 могил, і сподіваються розкопувати по кілька кожного року.
Раніше у криптах литовського кафедрального собору дослідники виявили сховані королівські скарби: корони, прикраси та скіпетр, які належали кільком литовсько-польським монархам XV-XVI століть.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!