ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Вчені виявили, що в доісторичному кельтському суспільстві домінували жінки

Наука 12:13 - 17 січня 2025

Це може бути вагомим доказом щодо римських описів владних жінок у кельтських громадах

Вчені виявили, що в доісторичному кельтському суспільстві домінували жінки

Вчені виявили, що у доісторичних кельтських суспільствах головнимибули жінки/Фото: Bournemouth University

У 2008 році археологи виявили велике кладовище на південному заході Англії. На могильнику, розташованому поблизу села Вінтерборн-Кінгстон у графстві Дорсет, були знайдені людські останки, що датуються британським залізним віком, який тривав приблизно з 800 року до нашої ери до 43 року нашої ери. Тіла належали кельтському племені, відомому як дуротриги. Нове дослідження показує, що домінували у цьому племені жінки.

Деталі

Оскільки незаймані останки цього періоду зустрічаються рідко, дослідники були раді, що виявили кладовище. Але коли вони почали секвенувати ДНК десятків тіл, похованих на цьому місці, їх чекав ще більший сюрприз. Аналіз ДНК показав, що багато людей у ​​цій спільноті мають однакову мітохондріальну ДНК, яка передається від матерів до дітей. Вони були пов'язані по жіночій лінії.

Це вказує на те, що ця група була матрілокальною, у якій чоловіки після одруження залишали свої сім’ї, щоб приєднатися до спільноти своїх жінок. Матрілокації відносно рідкісні в доісторичній Європі: після одруження жінки зазвичай залишали свою громаду, щоб приєднатися до села свого нового чоловіка, що називається патрилокальністю.

Дуротріги, які жили на південному заході Англії, вважаються одними з перших зареєстрованих матрилокальних систем у європейській доісторії.

Загалом команда вивчила геноми 57 осіб, похованих на місці між 100 роком до нашої ери і 100 роком нашої ери. Багато з дуротригів можна віднести до одного спільного жіночого предка, включаючи дорослу жінку, її доньку, її онучок і, можливо, її правнука. Більшість осіб, які не мали однакову матрилінійну ДНК, були чоловіками, що свідчить про те, що вони одружилися в групі.

Озброївшись цими результатами, дослідники почали шукати інші сліди матрілокальності в доісторичній Великій Британії. Вони дослідили людські останки з понад 150 археологічних пам’яток, що охоплюють період приблизно 6000 років, і знайшли кілька інших прикладів матрілокальних громад. Це захоплює вчених, тому що кардинально відрізняється від звичаїв інших тогочасних регіонів Європи.

Досі не ясно, наскільки поширеними були матрілокальні громади в Британії залізного віку, але майбутні дослідження можуть допомогти відповісти на це та інші пов'язані питання, наприклад, як далеко чоловіки подорожували, щоб приєднатися до спільноти своїх дружин.

Жінки, які живуть у матрілокальних громадах, ймовірно, мали більший вплив, ніж жінки, які живуть у патрилокальних громадах. Вони також мали перевагу залишатися зі своїми родинами та підтримувати мережі. Але навіть у матрилокаціях чоловіки все ще зазвичай займали владні позиції, але це могло забезпечуватися впливом їхніх жінок, які користувалися авторитетом.

Після вторгнення римлян до Британії в першому столітті нашої ери вони писали про британських жінок з високим рівнем влади та кількома чоловіками. Але вчені розходяться в думках щодо того, чи справді римляни спостерігали за такими жінками чи просто розповідали випадкові історії. Це нове дослідження може вказувати на те, що в римських історіях може бути хоча б зерно правди.

Раніше у криптах литовського кафедрального собору дослідники виявили сховані королівські скарби: корони, прикраси та скіпетр, які належали кільком литовсько-польським монархам XV-XVI століть.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин