ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Учені назвали ймовірну причину вимирання неандертальців

Наука 18:12 - 21 лютого 2021

На думку дослідників, понад 40 тисяч років тому через інверсію магнітних полюсів на планеті сталося масове вимирання

Неандертальці могли вимерти через зміну магнітного поля Землі ‒ вчені

Неандертальці могли вимерти через зміну магнітного поля Землі ‒ вчені

Вчені з’ясували, що 42 тисячі років тому Земля пережила серйозні кліматичні зміни. Магнітні полюси планети змістилися, а озоновий шар був майже зруйнований. Це могло спричинити масове вимирання на планеті, у тому числі і неандертальців. Перші ж люди шукали порятунку в печерах.

В часи таких кліматичних потрясінь в тропіках вирували електричні бурі, арктичне повітря заповнило Північну Америку, крижані щити і льодовики піднялися, а погода різко змінилася. Крім того, планета піддалася серйозному впливу ультрафіолетового випромінювання, через що неандертальці та гігантські тварини вимерли, а сучасні люди шукали захисту в печерах.

Як з’ясували науковці, північний магнітний полюс не має постійного місця розташування. Окрім того, рух полюсу іноді може бути екстремальним. Один з таких зсувів стався близько 42 тисяч років тому.

Аби з’ясувати, що сталося, вчені з Університету Нового Південного Уельсу проаналізували стародавні новозеландські дерева каурі, які зберігалися в торф’яних болотах та інших відкладеннях понад 40 тисяч років. Використовуючи річні кільця росту дерев, вони змогли скласти шкалу часу того, як атмосфера Землі змінилася за цей період. Рослини показали тривалий сплеск рівня радіовуглецю в атмосфері, викликаний колапсом магнітного поля Землі при зміні полюсів.

Використовуючи недавно створену тимчасову шкалу, вдалося з’ясувати, що тропічні пояси Тихого океану і західні вітри Південного океану різко змістилися одночасно, створюючи посушливі умови в Австралії. Це призвело до вимирання гігантських генгуру і вомбатів. Великий крижаний щит Лаурентіди швидко розростався на сході США і в Канаді, а в Європі неандертальці вимерли.

Відтак, працюючи з комп’ютерною програмою, вчені досліджували вплив більш слабкого магнітного поля і змін сили Сонця. Тоді сила магнітного поля впала до менш 6% від нинішньої. В ті часи сучасний компас не зміг би навіть вказати на північ. Через практичну відсутність магнітного поля Земля тоді втратила свій озоновий шар. В той же час активність Сонця була нестабільною та набагато нижчою за сучасну, через що ставалися численні сонячні спалахи. А потужні іонізуючі космічні промені досягали Землі.

Комбінація цих факторів мала неймовірний вплив на земне життя. Космічні промені високої енергії з Галактики, а також величезні потоки космічних променів від сонячних спалахів змогли проникнути у верхні шари атмосфери, зарядити частки в повітрі і викликати хімічні зміни, які призвели до втрати стратосферного озону.

Вчені також вважають: безпрецедентно високі рівні УФ-випромінювання змусило перших людей шукати порятунку в печерах. Це пояснює очевидний раптовий розквіт печерного мистецтва в усьому світі 42 000 років тому.

Нагадаємо, раніше стало відомо, коли в лютому на Землі очікуються магнітні бурі.

Джерело: phys.org

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин