Дослідники виявили загадковий інкський тунель під перуанським містом Куско
Призначення тунелю поки залишається таємницею, але археологи націлені її розкрити

У Перу археологи виявили загадковий підземний тунель/Фото: Diego Delso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Давно ходять чутки, що мережа старих підземних тунелів лежить під столицею стародавньої імперії інків Куско, що у сучасному Перу. Тепер, завдяки архівним текстам і георадару, дослідники кажуть, що вони підтвердили існування тунелів.
Деталі
Археологи Хорхе Калеро Флорес і Мілдред Фернандес Паломіно, керівники дослідницького проєкту, нещодавно оголосили про свої відкриття на пресконференції. Флорес заявив, що команда знайшла підземний хід, що з’єднує дві ключові пам’ятки інків у Куско: Храм Сонця, який конкістадори зруйнували та замінили католицькою церквою в 16 столітті, і фортецю Саксайуаман, пам’ятку інків 15 століття з величезними кам’яними стінами.
Інки протягом століть панували в Андах і джунглях Перу. Вони заснували свою столицю Куско в 12 столітті, а потім займалися завоюваннями між початком 15 і 16 століттями, після чого імперія контролювала близько 12 мільйонів людей. Саме під час цього століття експансії інки побудували Мачу-Пікчу, знамените "загублене місто", розташоване на вершині гори за кілька десятків кілометрів від Куско. У середині та наприкінці 16 століття імперія інків, ослаблена внутрішніми чварами, потрапила під владу іспанських колонізаторів.
Інки не залишили письмових записів про свої підземні споруди в Куско, але іспанці залишили. Текст 1594 року, написаний анонімним іспанським єзуїтом, описує тунель, який починається в Храмі Сонця, проходить під житлом єпископа за собором Куско і закінчується в Саксайуамані. Інший текст, написаний єзуїтським хроністом Хуаном Анелло де Оліва, натякає на кілька тунелів під Куско, до яких можна дістатися з печери у фортеці Саксайуаман. Як сказав Флорес, ці записи дали його команді уявлення про те, де шукати загадкові тунелі.
На цих ділянках дослідники використовували акустичну розвідку (спрямовані звукові хвилі), щоб виявити порожнисті ділянки під землею. Потім вони використали георадар, щоб скласти карту тунелю. За даними Асоціації археологів Перу, команда визначила ділянку тунелю довжиною в 1,6 кілометра між фортецею та храмом.
Ширина проходу становить близько 2,5 метра і висота трохи більш як 1,5 метра. Будівельники інків побудували так звану Чінкана, викопавши рів, обклавши його кам’яними стінами та перекривши балками та стелею. Ці вириті ходи, ймовірно, проходили прямо під наземними вулицями та доріжками Куско.
Призначення Чінкана залишається загадкою. Археологи планують дослідити самі тунелі, щоб дізнатися про них більше, під час розкопок навесні.
Раніше у криптах литовського кафедрального собору дослідники виявили сховані королівські скарби: корони, прикраси та скіпетр, які належали кільком литовсько-польським монархам XV-XVI століть.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!