ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Ви можете стати мільйонером, якщо розшифруєте ці стародавні письмена

Наука 19:36 - 31 січня 2025

Стародавня цивілізація з долини Інду залишила після себе вдосталь пам'яток, вкритих системою символів, які досі не вдалося розшифрувати

Ви можете стати мільйонером, якщо розшифруєте ці стародавні письмена

В Індії пропонують мільйон доларів за розшифрування стародавнього письма/Фото: Gary Todd via Wikimedia Commons under CC0 1.0

Понад 5300 років тому цивілізація виникла вздовж пишних басейнів річки Інд на території сучасної північно-західної Індії та Пакистану. Її жителі, переважно фермери та торговці, жили в містах з випаленої цегли, що робить її однією з найдавніших міських цивілізацій у світі.

Деталі

Але близько 2500 року до н. е. жителі мігрували з таких великих міст, як Хараппа та Мохенджо-Даро, з приблизною піковою чисельністю 80 000 мешканців разом, і розсіялися по менших селах у передгір’ях Гімалаїв. Згодом цивілізація долини Інду зникла.

Вона залишила після себе артефакти та археологічні пам’ятки, які століттями цікавили вчених — багато з них містять таємниче письмо, яке ніхто не міг прочитати. Причина загибелі цивілізації залишається таємницею, так само як і правила та вірування суспільства, які, можливо, вдасться розкрити, розшифрувавши їх письмена.

Фото: Ismoon via Wikimedia Commons under CC0 1.0

Щоб заохотити розшифровку стародавнього письма цивілізації долини Інду, уряд Тамілнаду, штату на півдні Індії, оголосив величезну грошову винагороду для будь-кого, хто зможе зламати код і розпочати процес кращого розуміння стародавнього народу. Головний міністр Тамілнаду зазначає:

Ми не змогли чітко зрозуміти систему писемності колись процвітаючої долини Інду. Ця загадка не була розгадана протягом останніх 100 років, попри численні зусилля археологів і експертів. Я оголошую грошову винагороду в розмірі 1 мільйона доларів особам або організаціям, які розшифрують письмена, що задовольнить експертів-археологів.

Письмо Інду викликає особливе збентеження, оскільки воно містить короткі написи, зазвичай близько п’яти символів. Відсутність двомовного артефакту, такого як Розеттський камінь, лише посилює труднощі. Незрозуміло навіть чи є певні знаки словами, частинами слів, чи частинами речень. Для розгадки таємниці вчені все частіше звертаються до інформатики та інструментів машинного навчання, щоб виявити закономірності в розташуванні цих знаків і символів.

Раніше під замком Сфорца в Мілані дослідники виявили серію таємних тунелів, які колись зобразив на своїх ескізах художник і вчений епохи Відродження Леонардо да Вінчі.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин