ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Двоє металошукачів знайшли гігантський унікальний скарб часів римського завоювання Британії

Наука 18:54 - 03 лютого 2025

Вважається, що 404 монети, у тому числі 44 з Британії, являють собою суміш військової плати та військової здобичі, схованої римським солдатом після того, як він повернувся на європейський континент

Двоє металошукачів знайшли гігантський унікальний скарб часів римського завоювання Британії

У Нідерландах металошукачі знайшли унікальний скарб/Фото: National Museum of Antiquities

У 2023 році двоє металошукачів, мандруючи брудними полями села Буннік в нідерландській провінції Утрехт, яке колись було північним краєм Римської імперії, виявили унікальний надзвичайно великий скарб монет. Нещодавно опубліковано дослідження цієї дорогоцінної знахідки, яке показує, що це скарб часів римського завоювання Британії, який вміщує золоті і срібні монети римського, британського та північноафриканського походження.

Деталі

Дослідники зазначають, що скарб складається зі 404 золотих і срібних монет, і він є першим у своєму роді на континенті.

Для Герта-Яна Месселаара та Райнера Келінка, людей із металодетекторами, історичне відкриття стало випадковістю. Вони прочісували поля в пошуках загубленого ключа від трактора місцевого виробника фруктів. В якийсь момент вони вирішили розважитися та пішли на сусіднє поле, де раніше знайшли кілька монет.

Келінк зробив першу знахідку: золоту кельтську монету. Пара знайшла ще кілька розсипаних монет — у тому числі найбільшу римську монету, яку коли-небудь знайшли в провінції, але їхні металошукачі не припиняли сигналити. Нарешті Месселаар просунув руку в неглибоку яму в землі, де він виявив сховок із сотнями монет. Після того, як зібрали скарб, вони повідомили про свої знахідки органам охорони культурної спадщини.

Після першого виявлення детекторами 381 монети влітку 2023 року Голландське агентство культурної спадщини за допомогою Келінка та Месселаара провело додаткові розкопки в прилеглих районах, знайшовши ще 23 монети.

Тепер загальна кількість 404 монет приєднається до постійної виставки під назвою "Нідерланди в римські часи" в Національному музеї старожитностей у Лейдені.

Датуючись між 200 роком до нашої ери і 47 роком нашої ери, 360 монет мають римське походження. З них 288 денаріїв, стандартна срібна монета, і 72 ауреї, більш щільна золота монета, яка спочатку коштувала 25 денаріїв.

На багатьох римських монетах зображений імператор Клавдій, який правив між 41 і 54 роками нашої ери. На одній зображено Юлія Цезаря, а на іншій, ще більш рідкісній, зображено Юбу, правителя Нумідії, королівства в північній Африці, яке приблизно відповідає сучасному Алжиру.

Дві монети Клавдія, датовані між 46 і 47 роками нашої ери, походять з ідентичних штампів, що свідчить про те, що вони були видані римським солдатам як платня. 44 неримські монети є, мабуть, найпомітнішими з усієї знахідки. Монети зі золотих сплавів, відомі як статери, містять напис "CVNO", перші чотири літери імені Кунобеліна, латинського імені кельтського короля Кунобеліна, який правив приблизно між 10 і 42 роками нашої ери у південно-східній Британії.

Еклектичний склад скарбу, на думку дослідників, переконливо свідчить про зв’язок із завоюванням Британії під керівництвом Авла Плавція, римського генерала, якого Клавдій відправив перетнути Ла-Манш і вторгнутися на острів у 43 році нашої ери.

Широкий діапазон дат статерів Кунобеліна, включаючи чотири випущені посмертно монети, вказує на те, що монети було вилучено з обігу одним махом, як грабунок на щойно завойованій території. У поєднанні з римськими монетами, які використовувалися як військова оплата, весь скарб дуже нагадує військову здобич. Виявлений всього кілька сантиметрів під землею, де він, ймовірно, був похований у шкіряному мішечку, який згнив, скарб залишили в регіоні, де, як відомо, скупчилися римські війська до вторгнення в Британію. Це перший випадок, коли були знайдені речові докази повернення військ.

Раніше під замком Сфорца в Мілані дослідники виявили серію таємних тунелів, які колись зобразив на своїх ескізах художник і вчений епохи Відродження Леонардо да Вінчі.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин