ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Те, що вчені вважали залишками старої фортеці, виявилося цілим загубленим містом

Наука 09:38 - 25 лютого 2025

Лідарне сканування виявило 600-річне укріплене місто на півдні Мексики, яке у часи розквіту могло похвалитися майданчиками для гри з м'ячем, дорогами, кварталами та храмами

Те, що вчені вважали залишками старої фортеці, виявилося цілим загубленим містом

У Мексиці руїни форту виявилися залишками загубленого міста/Фото: Pedro Guillermo Ramón Celis

Використовуючи технології лідарного сканування, дослідник ідентифікував місто XV століття в мексиканському штаті Оахака поблизу руїн старої фортеці. Розгалужений мегаполіс, відомий як Гвінґола, був побудований сапотеками, доколумбовою групою, яка населяла регіон ще в шостому столітті до нашої ери. Дослідники знали про це місце давно, але вони припускали, що це була лише фортеця, де розміщувалися солдати.

Деталі

Місто вкрите густим лісовим пологом, що ускладнює вивчення. Але наприкінці 2022 року Педро Гільєрмо Рамон Селіс, антрополог з Університету Макгілла в Канаді, відсканував Гвінголу зверху за допомогою лідара, технології дистанційного зондування. Нещодавно він опублікував свої висновки в журналі Ancient Mesoamerica.

Селіс зазначає, що у часи розквіту Гвінґоли у місті постійно проживали принаймні 5000 тисяч людей. Імовірно, місто було заселене близько 150 років — приблизно з 1350 до 1500 рік, а потім залишене за кілька десятиліть до контакту з Європою у 1521 році.

Сім’я матері Рамона Селіса походить з Теуантепеку, яке розташоване за кілька кілометрів від Гвінґоли, і він пам’ятає, як його родичі розповідали про руїни, коли він був дитиною. Це була одна з причин, чому дослідник вирішив зайнятися археологією. Рамон Селіс додає:

Хоча до місця можна було дістатися пішохідною стежкою, воно було вкрите кронами дерев. До недавнього часу ніхто не міг відкрити для себе повну площу ділянки, не витративши роки на землі, ходячи та шукаючи. Ми змогли зробити це протягом двох годин за допомогою обладнання дистанційного зондування та сканування з літака.

Згідно із заявою, Гвінґола охоплює близько 360 гектарів і колись мала понад 1100 будівель. У місті було приблизно 4 кілометри стін, мережа доріг, храми, майданчики для гри з м'ячем та житлові квартали, розділені за класами.

Коли сапотеки побудували Гвінґолу, вони вже розширили свою територію по всьому регіону Оахака. У процесі вони взаємодіяли з такими групами, як ацтеки, часто в боях. Відповідно до записів іспанців, ацтеки напали на Гвінґолу у 1497 році, але сапотеки відбили напад. Часто кажуть, що імперія ацтеків майже без опору розширювалася Мезоамерикою протягом 15 століття; однак такі місця, як Гвінґола, доводять, що це було не так.

Безпосередньо перед тим, як іспанці прибули до міста, Гвінґолу, здається, покинули. Його люди, ймовірно, переїхали до Теуантепеку. Рамон Селіс зазначає:

Оскільки місту лише від 500 до 600 років, воно чудово збереглося. Це ніби місто, яке завмерло в часі, до того, як відбулися будь-які глибокі культурні перетворення, спричинені приходом іспанців.

Селіс вважає, що Гвінґола допоможе зрозуміти політичну та соціальну організацію народу сапотеків, проливаючи світло на рівень їхньої волі в переговорах з іспанцями. Пізніше цього року він планує продовжити дослідження на місці.

Раніше дослідники розшифрували 2000-літній папірус: виявилось, що це судовий документ.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин