ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Своїм кліпанням песик може вам щось казати – дослідження

Наука 09:39 - 26 лютого 2025

Навіть кліпання є частиною мови тіла наших улюбленців

Своїм кліпанням песик може вам щось казати – дослідження

Кліпання у собак може бути елементом мови тіла/Фото: wirestock/freepik

Нове дослідження вчених показало, що кліпання для собак є не лише способом очистки очей, але й мовою тіла. За допомогою кліпання собаки можуть спілкуватися як між собою, так і зі своїми господарями.

Деталі

Еволюційний біолог К’яра Канорі з Університету Парми в Італії виявила, що собаки кліпають більше навколо інших собак і навіть людей, ніж поза цими соціальними взаємодіями. Але щоб з’ясувати, чи справді це кліпання надсилає сигнали, вона очолила дослідницьку групу, яка влаштувала щось на кшталт наукового кіновечора для цілої групи песиків.

Кожна з 54 собак-учасниць сиділа зі своїм власником під час кіносеансу, де їм показали три різні відео, на яких інші собаки кліпали очима, облизували ніс і були уважними в нерухомому стані. Між кожним жанром фільму їм давали 5-хвилинну перерву, щоб оговтатися від будь-якої реакції, яку вони могли мати на цей перегляд.

Відповідні рухи мордочками на сеансах виконували 6-річний тер’єр, 5-річний кокер-спанієль і 1-річний бордер-коллі. Пілотне дослідження виключило особу собаки в кліпах, яка впливала на увагу глядачів, а також тип виразу, який виконували собаки.

Попередні дослідження показали, що собака, яка облизує ніс, свідчить або про позитивне очікування, або про розчарування.

Щоб виміряти реакцію собак на моргання їхніх собачих товаришів, команда стежила за частотою серцевих скорочень глядачів протягом усього перегляду фільму, сподіваючись, що це може дати певне відчуття їхньої емоційної реакції або принаймні того, наскільки вони збуджені чи розслаблені.

Фото: Canori et al., Royal Society Open Science, 2025

Той факт, що частота серцевих скорочень залишалася стабільною під час перегляду, не говорить багато про емоційні нюанси сприйнятих сигналів обличчя, але це означає, що на реакцію аудиторії не вплинув будь-який стрес навколишнього середовища.

Як підозрювали Канорі та команда, собаки-глядачі моргали значно частіше під час перегляду роликів, де інші собаки кліпали, ніж там, де вони облизували ніс. Подібна закономірність спостерігалася під час порівняння відео з кліпанням та роликом, на якому собаки були зосередженими, але ці результати були недостатньо статистично значущими, щоб щось сказати точно. Йдеться про феномен мімікрії, схожий на те, коли хтось позіхає поблизу (або навіть згадує про це), і з якоїсь причини ви також позіхаєте.

І ми, примати, насправді також підсвідомо спілкуємося за допомогою кліпання: наступного разу, коли ви розмовлятимете з другом, ви можете помітити, що ми, люди, схильні синхронізувати кліпання з нашими соціальними партнерами, особливо під час перерв у розмові або коли ми закінчили розмову.

Цілком можливо, що кліпання собак також відіграє певну роль у їх спілкуванні, те, що ми вже знаємо, є важливою частиною соціального життя котів. І це дослідження додає ще один доказ цього факту. Автори дослідження зазначають:

У собак кліпання вважалося проявом умиротворення, який використовувався для вираження неагресивних намірів щодо своїх співвітчизників. Взаємне кліпання у собак може допомогти зміцнити певні соціальні зв’язки, впоратися з розчаруванням і передати неагресивні наміри, як це вже було показано в міжвидовому контексті з людьми.

Але не спішіть дивно підморгувати до кожного песика, якого зустрінете на вулиці. Вчені точно не знають, що це означає, вони просто вважають, що це може щось означати.

Принаймні одне попереднє дослідження показало, що кліпання у собак пов’язане з розчаруванням, і, як і у випадку з будь-якою невербальною комунікацією, можуть бути тонкі нюанси, які ми не почали розглядати. Якщо людське позіхання може сигналізувати про настрій, який варіюється від співчуття до нудьги, моргання собаки також може містити широку палітру емоцій, які нам ще належить перекласти.

Більше питань, ніж відповідей: палеонтологи виявили найдавнішого відомого птаха.

Джерело: Science alert

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин