Компанія, яка збирається відродити мамонтів, просунулась у дослідах на мишах
Colossal представила генетично модифіковану "шерстисту мишу"

Вчені створили шерстистих мишей на шляху до відродження мамонтів/Фото: Colossal
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences, яка раніше заявила про наміри відродити мамонтів, показала генетично модифіковану шерстисту мишу із довгим хутром, схожим на густе волосся. Схоже хутро зігрівало мамонтів під час останнього льодовикового періоду.
Деталі
Чарівні гризуни знаменують собою віху в амбітному проєкті Colossal щодо повернення до життя шерстистих мамонтів до 2028 року. Компанія почала роботу над виведенням шерстистих мишей у вересні 2024 року
Компанія планує "воскресити" шерстистих мамонтів (Mammuthus primigenius), спочатку відредагувавши клітини найближчих живих родичів мамонтів, азіатських слонів (Elephas maximus), щоб створити гібридні ембріони слона та мамонта. Але перш ніж дослідники почнуть працювати зі слонами, вони повинні перевірити відповідні генні зміни та інженерні інструменти на мишах, яких легше утримувати та швидше розмножувати.
Еволюційний біолог і головний науковий співробітник Colossal Бет Шапіро зазначає, що мишача модель надзвичайно корисна, тому що на відміну від слонів, чия вагітність триває близько 22 місяців, у мишей вагітність триває 20 днів.
Короткий період вагітності дозволив дослідникам створити, клонувати та виростити шерстистих мишей всього за шість місяців.

Щоб створити шерстистих мишей, дослідники модифікували сім генів гризунів, шість з яких були пов’язані з текстурою, довжиною та кольором хутра. Вчені відібрали ці гени шляхом скринінгу послідовностей ДНК, які контролюють ріст волосся у мишей і мають еволюційний зв’язок із послідовностями, які дали шерстистим мамонтам довге кудлате хутро. Дослідники не взяли гени мамонта й вбудували їх у мишей, вони шукали мишачі варіанти генів, які корисні для мамонтів, а потім створили мишей, які мають багато цих змін одночасно.
Більшість правок "вимкнули" гени, які зазвичай активні у мишей. Наприклад, вчені заблокували ген під назвою FGF-5, який регулює довжину волосся, в результаті чого хутро мишей було в три рази довше, ніж у стандартних лабораторних мишей. Команда також дала мишам мутації, які існували у шерстистих мамонтів, що призвело до більш хвилястого хутра, ніж у звичайних мишей. У шерстистих мамонтів була укорочена версія гена під назвою TGF alpha, а також мутація в гені кератину KRT27, яку вчені включили в ДНК шерстистої миші.
Вчені Colossal також зосередилися на гені, який регулює метаболізм жирів і засвоєння жирних кислот у мишей. Шерстисті мамонти процвітали при низьких температурах частково завдяки жировим відкладенням під шкірою, тому команда спробувала надати ті самі відкладення мишам, відредагувавши відповідну послідовність ДНК. Але наслідки цієї вставки неясні.
Досі незрозуміло, чи можуть генетично модифіковані миші переносити більш холодні умови, ніж звичайні миші, але вчені Colossal кажуть, що вони перевірять це в найближчі місяці.
Хоча шерстисті миші на крок ближче до мети повернути шерстистих мамонтів, все ще є значні перешкоди, які потрібно подолати. Наприклад, технологія, яка використовується для створення шерстистих мишей, є дуже передовою, але вона далека від того, що буде потрібно для отримання подібних результатів у слонів. У мишей від природи густе волосся, але це не так у слонів, що означає, що технічна проблема буде набагато більшою.
Раніше дослідження вчених показало, що кліпання для собак є не лише способом очистки очей, але й мовою тіла. За допомогою кліпання собаки можуть спілкуватися як між собою, так і зі своїми господарями.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!