ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Аналіз ДНК виявив, що до римських часів європейці були здебільшого темношкірими

Наука 20:19 - 06 березня 2025

Ще порівняно недавно (в еволюційних масштабах) блакитноокі блондини були великою рідкістю у Європі

Аналіз ДНК виявив, що до римських часів європейці були здебільшого темношкірими

Вчені виявили, що у Європі переважали темношкірі до римських часів/Фото: Werner Ustorf via Flickr

Нове дослідження, засноване на аналізі ДНК, показує, що на теренах сучасної Європи темношкірі жителі могли переважати аж до залізного віку, що значно довше, ніж вважалося раніше.

Деталі

Не секрет, що перші люди з'явилися в Африці й мали темну шкіру, волосся та очі, перш ніж розселитися по світу та здобути світліші риси.

Автор дослідження професор Гвідо Барбуджані зазначає, що попередні дані вказували на те, що перші випадки появи світлої шкіри були близько 15 000 років тому в регіоні Кавказу. За його словами, перші люди зі світлою шкірою були анатолійськими фермерами, які поширилися по Європі в період неоліту та замінили існуючі популяції мисливців-збирачів.

Попередні ідеї передбачали, що поширення людей зі світлими рисами відбувалося хвилею, рівномірною й систематичною з одної території плавно переходячи на інші. Однак нове дослідження, яке ще має бути рецензовано, показує, що це було не так. Дослідники виявили, що це було точкове поширення, схоже на шкуру леопарда: люди зі світлою шкірою з'являлися на окремих територіях то тут, то там.

Аналізуючи ДНК 348 стародавніх людей, які жили в різних місцях Євразії, автори дослідження відстежили коливання пігментації шкіри, волосся та очей за останні 45 000 років. Вчені зазначають, що зрушення до світлішої пігментації виявилося майже лінійним у часі та місці та повільніше, ніж очікувалося, причому у половини людей темний або проміжний колір шкіри був навіть у мідному та залізному віках.

У своєму аналізі дослідники виявили, що темні риси були майже всюдисущими під час палеоліту, який тривав приблизно від 45 000 до 13 000 років тому. Проте наступний період мезоліту став піком блакитноокості в Північній Європі, Франції та Сербії. Також у цю епоху в геномі 12 000-річного мисливця-збирача зі Швеції було виявлено перші відомості про світлу шкіру, світле волосся та блакитні очі.

У період неоліту, який тривав приблизно від 10 000 до 4 000 років тому, дослідники виявили виключно темну шкіру на більшій частині території Євразії, хоча невелику кількість світлошкірих людей було виявлено в північній Європі. Лише в часи бронзового віку автори дослідження виявили "збільшення сумісної появи передбачуваних блакитних очей, світлого волосся та світлої шкіри", причому чотири особи з Англії, Угорщини, Естонії та Чехії продемонстрували цю комбінацію.

Нарешті, вони пояснюють, що геноми, датовані періодом від 3000 до 1700 років тому під час залізного віку, показали суміш темної, середньої та світлої шкіри в різних областях Європи та Західної Азії.

Пропонуючи пояснення несподіваної стійкості темної шкіри, Барбуджані сказав, що світла шкіра сприятлива в середовищі, в якому вам потрібне ультрафіолетове випромінювання для виробництва вітаміну D, але якщо ваша дієта заснована на рибі, наприклад, тоді вам не потрібно так багато сонячного світла, адже отримуєте вітамін D з їжі. Тому люди з темною шкірою, якби вони дотримувалися відповідної дієти, могли б жити досить добре навіть в європейському кліматі.

Раніше нове дослідження вчених виявило, що історичне єгипетське місто Александрія, де народилася славнозвісна цариця Клеопатра, стрімко йде під воду. За останнє десятиліття швидкість руйнування будівель уздовж набережної стародавнього міста зросла приблизно з одної на рік до 40 на рік.

Джерело: IFLScience

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин