ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Що такого особливого в українських мінералах

Наука 09:22 - 12 березня 2025

Дослідниця пояснила, чому США та Європа настільки зацікавлені в українських корисних копалинах

Що такого особливого в українських мінералах

Дослідниця пояснила, чим особливі українські мінерали/Зображення: www.ceobs.org

Корисні копалини України стали центральними у світовій геополітиці, і президент США Дональд Трамп прагне укласти угоду з президентом України Володимиром Зеленським щодо доступу до них. Але що це за мінерали і чому вони так затребувані? Дослідниця Плімутського університету, геологиня Муніра Раджі у статті для The Conversation пояснила, що такого особливого в українських корисних копалинах.

Деталі

Україна відома величезними сільськогосподарськими угіддями та промисловою спадщиною, але під її поверхнею лежить одне з найвидатніших геологічних утворень світу Український кристалічний щит.

Ця масивна оголена кристалічна порода, утворена понад 2,5 мільярда років тому, простягається на значній території України. За словами Раджі, "Український щит" являє собою один із найстаріших і найстабільніших континентальних блоків Землі. Формація зазнала кількох епізодів гороутворення, формування та руху магми та інших змін протягом часу.

Ці геологічні процеси створили сприятливі геологічні умови для формування кількох родовищ корисних копалин, включаючи літій, графіт, марганець, титан і рідкоземельні елементи. Усе це зараз критично важливо для сучасних галузей промисловості та глобального переходу до зеленої енергії.

Україна має родовища, що містять 22 із 34 найважливіших корисних копалин, визначених Європейським Союзом як важливі для енергетичної безпеки. Це позиціонує Україну однією серед найбагатших ресурсами країн світу.

Оскільки світ поспішає скоротити викиди вуглецю до нуля, попит на важливі корисні копалини стрімко зростає. Електромобілі, вітрові турбіни, сонячні батареї та системи накопичення енергії потребують літію, кобальту та рідкоземельних елементів, яких Україна має вдосталь.

Ціна на літій зросла з 1500 доларів США за тонну у 1990-х роках до приблизно 20 000 доларів США за тонну в останні роки. Очікується, що до 2040 року попит зросте майже в 40 разів.

Згідно з даними Міжнародного енергетичного агентства, до 2030 року кількість електромобілів перевищить 125 мільйонів. Подібне зростання очікується і для інших металів, які містяться в акумуляторах. Кожен електромобіль потребує значно більше літію, ніж звичайна електроніка. Наприклад, для акумулятора Tesla Model S потрібно приблизно 63 кг високочистого літію.

В Україні є три великі родовища літію. До них відносяться Шевченківське в Донецькій області, а також Полохівське і Станкуватське у Кіровоградській області – усі в межах Українського кристалічного щита. Попри значний мінерально-сировинний потенціал, багато родовищ корисних копалин в Україні залишаються здебільшого нерозвіданими через війну з росією, яка призвела до перерви у видобутку корисних копалин та пошкодження інфраструктури.

Шевченківське родовище літію містить високі концентрації сподумену — основного літійвмісного мінералу, який використовується у виробництві акумуляторів. Його запаси оцінюються в 13,8 млн тонн літієвих руд. З усім тим, його видобуток потребує приблизно 10–20 мільйонів доларів США інвестицій у розвідку, перш ніж можна буде розпочати видобуток.

Водночас Полохівське родовище із запасами приблизно 270 тисяч тонн літію вважається одним із найкращих літієвих ділянок Європи. Це через сприятливі геологічні умови, що робить видобуток більш економічно вигідним.

Але літій – це лише один елемент мінеральних ресурсів України. За даними геологічної служби США, Україна посідає третє місце у світі за обсягами видобутку рутилу – 15,7% від загального світового виробництва. Україна є шостим за величиною виробником залізної руди (3,2% від загального обсягу виробництва) і титану (5,8%), а також сьомим за величиною виробником марганцевої руди (3,1%).

Україна також має найбільші в Європі запаси урану, які мають вирішальне значення для ядерної енергетики та зброї. Також у нас є значні поклади рідкоземельних елементів, включаючи неодим і диспрозій, які необхідні для виробництва всього: від смартфонів до вітрових турбін і електродвигунів.

Крім того, в Україні розміщені найбільші у світі розвідані запаси марганцевих руд. Приблизно 2,4 млрд тонн їх зосереджено переважно в Нікопольській улоговині на південному схилі Українського щита.

Стратегічне значення корисних копалин України здобуло визнання в міжнародній дипломатії. Недавні двосторонні переговори між Україною та США підкреслюють геополітичну важливість цих ресурсів.

Запропонована угода щодо корисних копалин передбачає внесок України в 50% майбутніх надходжень від державних мінеральних ресурсів, нафти і газу та інших корисних копалин до інвестиційного фонду реконструкції для післявоєнної відбудови України. Фондом будуть спільно керувати Київ і Вашингтон.

Інтерес США до українських корисних копалин відображає ширшу геополітичну стурбованість зростанням попиту, нестабільністю цін і вразливістю ланцюга поставок.

Попри те, що США розробили значні ресурси літію, зокрема в долині Клейтон у штаті Невада та на горі Кінгз у Північній Кароліні, більша частина поточного виробництва літію відбувається користуючись з "розсолів". Це видобуток із соляних розчинів, таких як морська вода або солоні озера, що може бути дорожчим, ніж видобуток твердих порід.

Глобальний перехід до зеленої енергії та електричного транспорту прискорюється, і корисні копалини є серцевиною цього переходу. Близько 80% літію, виробленого в усьому світі, використовується для виробництва акумуляторів. Великі автовиробники інвестують мільярди у виробництво електромобілів, стимулюючи безпрецедентний попит на корисні копалини, які живлять цю технологію.

Мінеральні багатства України позиціонують її як потенційного лідера революції чистої енергії. За словами Муніри Раджі, щойно стабільність повернеться, Україна матиме чудову можливість змінити глобальний ланцюжок поставок найважливіших корисних копалин. Навіть якщо 50% асигнувань буде виділено США, Україна все одно зможе фінансувати внутрішню інфраструктуру, зростання промисловості, робочі місця та економічне відновлення.

Раніше Україна висловила готовність прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження 30-денного режиму припинення вогню, за умови одночасного виконання з боку рф, сказано у спільній заяві за підсумками зустрічі делегацій України та США у Джидді.

Джерело: The Conversation

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин