ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Вчені виявили, що хвиля імміграції жінок змінила "генетичний ландшафт" Оркнейських островів

Наука 11:23 - 09 лютого 2022

На початку бронзової доби імміграція до Європи була звичним явищем, але серед чоловіків. Лише на Оркнейських островах була протилежна ситуація

Іммігрантки з територій сучасної України змінили "генетичний ландшафт" Оркнейських островів

На початку бронзової доби жінки з територій сучасної України змінили "генетичний ландшафт" Оркнейських островів/Фото: Getty Images

Міжнародна команда вчених на чолі з дослідниками з Університету Хаддерсфілда використала аналіз давньої ДНК, щоб показати, що Оркнейські острови насправді пережили масштабну імміграцію жінок під час ранньої бронзової доби, яка змінила їх "генетичний ландшафт".

Деталі

Оркнейські острови всесвітньо відомі своєю археологічною спадщиною. Близько 5000 років тому, в період неоліту, коли вперше зародилося землеробство, це був надзвичайно впливовий культурний центр. З багатьма чудово збереженими кам’яними житлами, храмами та мегалітичними пам’ятниками, а також стилем кераміки, який поширився по Британії та Ірландії.

Читайте також: у Нідерландах археологи відкопали скляну тарілку часів Стародавньої Римської імперії

Проте, під час переходу від неоліту до бронзової доби, Оркнейські острови якось "залишилися позаду" Європи і їх вплив сильно зменшився. Через малу кількість археологічних пам'яток про цей час відомо набагато менше, ніж про часи неоліту.

Поєднавши археологію з вивченням стародавньої ДНК з останків людей бронзового віку з місця Лінкс оф Нолтланд, на віддаленому північному острові Вестрей, дослідники тепер знають набагато більше про цей час, ніж будь-коли раніше, і результати стали великим сюрпризом, як для генетиків, так і для археологів.

Вчені виявили, що Оркнейські острови зазнали масштабної імміграції протягом раннього бронзового віку, яка замінила більшу частину місцевого населення. Новоприбулі, ймовірно, були першими, хто заговорив індоєвропейськими мовами, і мали генетичне походження, яке частково походить від скотарів, які жили на степових землях на північ від Чорного моря, тобто на територіях сучасної України.

Важливим є те, що на більшій частині Європи експансію скотарів напередодні бронзового віку зазвичай очолювали чоловіки, але на Оркнейських островах дослідники зафіксували протилежну ситуацію. Прибульцями бронзового віку тут були переважно жінки, тоді як чоловічі лінії з первісного неолітичного населення вижили щонайменше ще тисячу років - чого більше ніде не бачили. Тобто зовнішня міграція не несла агресивного характеру і чоловіча генетична лінія корінних жителів Оркнейських островів була витіснена протягом поколінь.

Раніше у Великій Британії працівник заповідника випадково виявив скам'янілості десятиметрового іхтіозавра. Це найбільші останки з усіх подібних, які були виявлені у Великій Британії.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин