Вчені зрозуміли, як знайти заховані джерела енергії, що можуть живити Землю десятки тисячоліть
Доступ до цього гігантського джерела енергії може прискорити глобальний перехід від використання викопного палива

Вчені зрозуміли, як знайти заховані джерела енергії, що можуть живити Землю десятки тисячоліть/Фото: Alexander Koerner/Getty Images
Вчені заявляють, що на Землі поховані гігантські резервуари з воднем, який можне використовувати для добування енергії. Зі сучасним рівнем споживання, це джерело енергії могло б забезпечувати потреби людства близько 170 тисяч років. Це все круто, звичайно, але знайти місце розташування цих резервуарів було складно й тепер вчені нарешті зрозуміли, як це зробити.
Деталі
Професор геохімії в Оксфордському університеті Кріс Баллентайн зазначає, що особливий момент полягає в тому, щоб знайти, де водень був вивільнений, накопичений і збережений.
Нове дослідження знаходить відповіді на ці запитання. За словами авторів, земна кора виробила достатньо водню за останній 1 мільярд років, щоб задовольнити наші поточні потреби в енергії протягом 170 000 років. Що досі неясно, так це те, скільки цього водню можна вигідно видобути.
Дослідники склали список геологічних умов, які стимулюють утворення та накопичення природного водню під землею, що має полегшити пошук резервуарів.
Для формування природних резервуарів водню потрібні три ключові елементи: джерело водню, породи резервуара та природні ущільнення, які затримують газ під землею. Існує дюжина природних процесів, які можуть утворювати водень (найпростішим є хімічна реакція, яка розщеплює воду на водень і кисень), і будь-який тип гірської породи, в якому відбувається хоча б один із цих процесів, є потенційним джерелом водню.
Ґрунтуючись на знаннях про те, як інші гази вивільняються з гірських порід під землею, вчені припускають, що тектонічний стрес і високий потік тепла можуть вивільняти водень глибоко всередині земної кори. Це допомагає перенести водень на ближню поверхню, де він може накопичуватися та формувати ресурс.
Дослідники пропонують шукати резервуари водню у різних геологічних контекстах: від офіолітових комплексів до великих магматичних провінцій і архейських зеленокам’яних поясів.
Офіоліти — це шматки земної кори та верхньої мантії, які колись знаходилися під океаном, але пізніше були викинуті на сушу. У 2024 році дослідники виявили величезний резервуар водню в офіолітовому комплексі в Албанії. Магматичні породи — це затверділа магама, а архейські зеленокам’яні пояси — це утворення віком до 4 мільярдів років, які характеризуються зеленими мінералами, такими як хлорит і актиноліт.
Також пропонують звертати увагу на середовища, де бактерії можуть контактувати зі скелями, що виробляють водень. Оскільки підземні мікроби охоче ласують воднем, такі місця можуть бути не найкращими для пошуку резервуарів водню.
Водень використовується для виробництва ключових промислових хімікатів, таких як метанол і аміак, які є компонентом більшості добрив. Цей газ також може сприяти переходу від викопного палива, оскільки водень може служити як для автомобілів, так і для електростанцій.
Але сьогодні водень виробляється з вуглеводнів, тобто виробництво газу супроводжується величезними викидами вуглецю. “Чистий” водень з підземних резервуарів має набагато менший вуглецевий слід, оскільки він виникає природним шляхом.
Раніше ми писали про те, хто найбільше винний у глобальному потеплінні.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!