Якщо глобальне потепління не сповільнити, кліматичні зміни стануть невідворотними – вчені
Дослідники попереджають, що після проходження певного етапу, деякі наслідки глобального потепління неможливо буде виправити

Вчені попереджають про невідворотні кліматичні зміни, які може принести глобальне потепління/Фото: Kevin Frayer/Getty Images
Вчені попереджають, що нездатність людства сповільнити глобальне потепління до цільових показників, встановлених міжнародними угодами, призведе до проходження кількох кліматичних "переломних точок" з незворотними наслідками. Серед таких невідворотних змін можуть бути обвал льодовикового покриву Гренландії та Західної Антарктики, танення вічної мерзлоти та загибель коралових рифів.
Деталі
Дослідники зазначають, що навіть за теперішнього рівня потепління, приблизно на 1,1 градуса Цельсія вище доіндустріального рівня, деякі з цих самопідтримуваних змін уже могли розпочатися. Проте, наслідки будуть набагато гіршими, якщо середнє перевищення температури у порівнянні з доіндустріальною епохою досягне позначки в 1,5 градуса за Цельсієм.
При досягненні рівня глобального потепління на 2 градуси за Цельсієм людство може зіткнутися з втратою гірських льодовиків і колапсом системи глибокого змішування води в Північній Атлантиці.

Зміни матимуть важкі й довгострокові наслідки для життя на Землі. Наприклад, колапс льодовикового покриву Гренландії та Західної Антарктики призведе до невпинного підвищення рівня моря. Відтавання вічної мерзлоти призведе до викиду в атмосферу більшої кількості газів, що вловлюють тепло й запустить "ефект доміно", який ще більше підсилюватиме глобальне потепління. Припинення перемішування океану в Північній Атлантиці може вплинути на глобальну температуру та спричинити більш екстремальну погоду в Європі.
Йохан Рокстрьом, директор Потсдамського інституту дослідження впливу клімату в Німеччині заявив, що міжнародна команда вчених "дійшла жахливого висновку", що 1,5 градуси Цельсія є порогом, за яким почнуться деякі з незворотних кліматичних ефектів.
Це дослідження також узгоджується з нещодавніми оцінками Міжурядової групи експертів зі зміни клімату ООН про те, що після потепління на 1,5 градуса загрози зміни клімату значно зростають.
При цьому науковці підкреслюють, що обмеження рівня глобального потепління до 1,5 градуса не гарантує, що незворотних кліматичних змін не станеться, але може гарантувати їх меншу кількість. Так само досягнення цього рівня не означає, що все втрачено. Кожне підвищення температури на одну десяту має значення, тобто потепління на 1,5 градуса краще, ніж на 1,6, а підвищення на 1,6 градуса краще, ніж на 1,7.

Вчені підкреслюють, що країни не зобов’язалися скоротити викиди парникових газів настільки, щоб досягти цілей Паризької кліматичної угоди. Теперішня політика готує світ до потепління майже на 3 градуси Цельсія до кінця століття.
Концепція кліматичних "точок неповернення" існує давно, але вона супроводжувалася високим ступенем невизначеності та дебатів, у тому числі щодо порогових температур, за якими почнуться ці зміни. Проте, останні висновки вчених встановили максимально точні межі глобального потепління, які вплинуть на незворотні кліматичні зміни. При цьому вчені закликають продовжувати діалог та розвивати це дослідження на міжнародному рівні.
Велике дослідження 2008 року виявило понад десяток регіонів на Землі, у яких можуть статися переломні кліматичні зміни. Нове дослідження визначило 16 таких регіонів, з яких 9 мають глобальний вплив на екологію.
Раніше ми повідомили, що найсамотніше дерево у світі допомагає вченим вивчати зміни клімату. Радіовуглецевий аналіз кілець стовбура самотнього дерева допомагає дізнатися про важливі зміни клімату в регіоні, де їх важко виміряти.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!