ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Російське вторгнення завдало бджолам глобальної шкоди – більше, ніж мікропластик і пестициди

Наука 13:36 - 21 травня 2025

Вторгнення рф знищує найцінніших помічників природи

Російське вторгнення завдало бджолам глобальної шкоди – більше, ніж мікропластик і пестициди

Російське вторгнення завдало бджолам глобальної шкоди – більше, ніж мікропластик і пестициди / Фото: Freepik

У найближчі 5-15 років зникнення бджіл може суттєво прискоритися. На це, зокрема, вплинула війна, яку розпочала росія.

Деталі

У звіті Університету Рідинга йдеться про те, що війна, яку розв'язала росія, нашкодила бджолам більше, ніж отрута або мікропластик. Внаслідок вторгнення зменшилися обсяги й різноманітність посівів рослин, якими зазвичай харчуються бджоли.

Бджоли є запилювачами, і саме завдяки їм підтримується біорозмаїття та продовольча безпека. Від бджіл (а також метеликів, кажанів та деяких птахів) залежить 90% квітучих рослин та 75% сільськогосподарських культур. Але деякі види бджіл вимирають через втрату середовищ для існування, пестицидів та зміну клімату. Додаткового тиску також додають і нові загрози. До них відносяться:

  • Війни та конфлікти (зокрема війна в Україні), що змушують країни вирощувати менше видів сільськогосподарських культур і залишають запилювачів без різноманітної їжі протягом усього сезону.
  • Мікропластикові частинки, що забруднюють вулики по всій Європі: тестування 315 колоній медоносних бджіл показало наявність синтетичних матеріалів, таких як ПЕТ-пластик, у більшості вуликів.
  • Штучне освітлення вночі зменшує відвідування квітів нічними запилювачами на 62% і пригнічує вирішальну роль метеликів та нічних комах у запиленні.
  • Забруднення антибіотиками, що може призвести до забруднення вуликів і меду, а також вплинути на поведінку запилювачів, наприклад, зменшити кількість корму та відвідування ними квітів.
  • Забруднення повітря, що впливає на їхнє виживання, розмноження та ріст.
  • Коктейлі пестицидів послаблюють запилювачів, які все частіше стикаються з небезпечною сумішшю різних пестицидів, особливо в країнах, що розвиваються.
  • Частіші та більші лісові пожежі, що знищують середовища існування та ускладнюють відновлення.

Діючи на ранній стадії, ми можемо зменшити шкоду і допомогти запилювачам продовжувати свою важливу роботу в природі та виробництві продуктів харчування. Різноманітні можливості для збереження вже існують і з'являються все нові і нові. Це не просто питання збереження. Запилювачі відіграють центральну роль у наших харчових системах, стійкості до зміни клімату та економічній безпеці. Захищаючи запилювачів, ми захищаємо себе, – сказав дослідник Університету Рідинга Саймон Поттс.

Щоб виправити ситуацію, вчені рекомендують саджати квітучі дерева та не квітучі швидкорослі дерева для уловлювання вуглецю, що відновить можливості запилення. Також варто зменшити попит на антибіотики, переходити на електромобілі, використовувати нові методи для боротьби зі шкідниками тощо.

Нещодавно наука знайшла спосіб нарізати цибулю та не плакати.

Джерело: University of Reading

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин