У Бельгії за допомогою металодетектора чоловік знайшов загадковий давньоримський предмет
1600 років тому артефакт дивної форми, ймовірно, використовувався для магічних ритуалів

Металошукач виявив загадковий давньоримський предмет/Фото: Ian Forsyth/Getty Images
Археолог-аматор Патрік Шуерманс за допомогою металодетектора знайшов на півночі Бельгії загадковий металевий предмет. Він натрапив на фрагмент 12-гранної римської фігури, яка називається додекаедр.
Деталі
За словами експертів Галло-Римського музею в Тонгерені, Бельгія, куди Шуерманс приніс знахідку, артефакту понад 1600 років. Тепер фрагмент буде виставлено в музеї разом із непошкодженим бронзовим додекаедром, знайденим неподалік у 1939 році.
Шуерманс, який роками полював зі своїм металошукачем, знайшов уламок біля міста Кортессем у Фландрії. Його відкриття є лише другим відомим додекаедром, знайденим у цьому районі. Експерти вважають, що шматок належав додекаедру, який мав приблизно п'ять сантиметрів у поперечнику.

Додекаедри давно бентежать археологів та істориків. Зазвичай це 12-сторонні геометричні об’єкти, виготовлені з металу з порожнистими центрами. Вони розміром із бейсбольний м’яч і всіяні великими дірами; шпильки стирчать з кожного кута.
За словами Тома Меткалфа з Live Science, за останні 200 років археологи зафіксували понад 100 таких загадкових артефактів по всій Північній Європі. Усі вони різного розміру та ваги, діаметром від 3 до 12 сантиметрів. Їх находили лише в північно-західних регіонах Римської імперії, зокрема в стародавніх похованнях. Поки що археологи не знайшли згадок про ці об'єкти в письмових текстах.
Ніхто достеменно не знає, як їх використовували римляни. Деякі теорії стверджують, що вони функціонували як вимірювальні прилади, календарі, декоративні наконечники скіпетрів, зброя чи інструменти.

Експерти з Галло-Римського музею мають іншу думку: римляни, можливо, використовували їх для магічних ритуалів, таких як передбачення майбутнього та чаклунства, які християнство (релігія пізнішої Римської імперії) забороняло. Куратор Галло-Римського музею Гвідо Крімерс зазначає:
Ця діяльність була заборонена і покарання були суворими. Можливо, тому ми не знаходимо письмових джерел.
Згідно з заявою Агентства спадщини Фландрії, на поверхні фрагмента є розломи, що свідчить про те, що хтось навмисно розбив його під час ритуалу.

Хоча таємниця додекаедрів залишається відкритою, новий фрагмент може допомогти наблизитися до розгадки. Сьогодні багато розкопаних римських додекаедрів не мають записів про те, де вони були знайдені, але, оскільки Шуерманс знає точне місце свого відкриття, експерти можуть продовжити дослідження місця для подальших підказок.
Раніше ми повідомляли, що під час реставраційних робіт на території Національного заповідника "Софія Київська" археологи виявили три підземні ходи, які до цього не вивчались. За словами дослідників, це справжня нерозкрита загадка.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!