У Німеччині металошукач-початківець виявив скарб монет XIII століття
Скарб виявили на місці стародавнього торгового центру вікінгів на півострові Ютландія

У Німеччині чоловік з металошукачем знайшов скарб 13 століття/Фото: ALSH
Поблизу Хедебю на півострові Ютландія на півночі Німеччини виявлено скарб монет і ювелірних виробів, захований 800 років тому. Його виявив металошукач-початківець Нікі Андреас Штайнман під час третьої прогулянки зі своїм інструктором. Регіон Шлезвіг-Гольштейн, де знайдено скарб, дозволяє займатися металошуканням лише тим людям, які пройшли підготовку з археологічної роботи в Державному археологічному відомстві та склали іспит. Як тільки чоловік викопав кілька срібних монет і побачив блиск золота, він і його наставник викликали державних археологів, які потім професійно розкопали весь скарб.
Деталі
Під час розкопок виявлено близько 30 срібних монет, сережки, дві позолочені каблучки, один уламок каблучки та дві фібули. Вони були трохи порушені під час сільськогосподарської діяльності, але серед дорогоцінностей була група монет у своїй початковій конфігурації. На монетах знайдено залишки тканинного мішка, в якому скарб перебував під час його закопування.

Монети датуються правлінням датського короля Вальдемара II (1202-1241 роки). У знахідці виділяється пара золотих філігранних сережок-підвісок, прикрашених дорогоцінним камінням. Стиль типовий для візантійського золотарства приблизно 1100-х років.

Іншим рідкісним предметом є позолочена псевдомонета-фібула. Це імітація золотих динарів династії Альмохадів (1147-1269 років), виготовлена у вигляді застібки мантії в скандинавському стилі.


Скарб було виявлено на сільськогосподарському полі поблизу давнього (VIII-XI століття) торгового центру вікінгів Хедебю, внесеного до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Хадебю розташоване на вузькій смузі землі між Балтійським і Північним морями. Воно було оточене стародавньою системою валів Даневірке, яка перетинала Шлезвізький перешийок і укріплювала кордон між Скандинавією та європейським материком.
Унікальне розташування Хедебю зробило його одним із найбільших торгових міст епохи вікінгів. Товари всіх видів проходили через Хедебю і також там вироблялися. Золотарі, ковалі, склярі — створювали вишукані прикраси, інструменти, бісер та багато інших предметів розкоші та вжитку. Хедебю було спустошено та спалено західними слов’янами у 1066 році. Тож це місце було давно покинуте до того, як скарб було заховано, що робило його хорошою ідеєю для зберігання цінностей.
Раніше археолог-аматор Патрік Шуерманс за допомогою металодетектора знайшов на півночі Бельгії загадковий металевий предмет. Він натрапив на фрагмент 12-гранної римської фігури, яка називається додекаедр.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!