У Вірменії археологи виявили унікальне золоте намисто бронзової доби
Дослідникам неймовірно пощастило, адже вони виявили розкішну нерозграбовану гробницю у некрополі Мецамора

У вірменській гробниці бронзової доби виявили унікальне золоте намисто/Фото: Joanna Pawlik
На археологічній ділянці Мецамор у західній Вірменії у гробниці пізньої бронзової доби археологи виявили три унікальні золоті та сердолікові намиста. Скелетні останки двох дорослих людей були виявлені в цисті (викладеному каменем ящику, вмурованому в землю), який також містив рідкісні залишки дерев’яного могильника. Могила датується 1300–1200 роками до нашої ери.
Деталі
Попередні дослідження показують, що в могильній камері були розкопані скелети чоловіка та жінки. Команда польських та вірменських археологів виявила на шиї та грудях скелетів циліндричні та сферичні намистини, роздільники намистин, підвіски із золота, сердоліку, бурштину та олова. На зап’ясті одного з них знайдено бронзові браслети, а на животі – олов’яні пряжки. Також у гробниці було виявлено десятки стародавніх керамічних посудин й унікальну фаянсову колбу, привезену з сирійсько-месопотамського кордону.

Археологічна пам’ятка Мецамор розташована поблизу села Таронік в Армавірській області Вірменії, де найдавніші сліди людського поселення датуються 4-м тисячоліттям до нашої ери у часи мідної доби. У епоху бронзи та раннього залізного віку це місце стало важливим релігійним та економічним центром, перетворившись на місто з багатьма храмами та святилищами, укріпленими цитаделлю та мурами. Також воно могло похвалитися розвиненою економікою, заснованою на металургійному виробництві.

Коли місто було на піку розвитку в 4-2 тисячолітті до нашої ери, воно займало понад 10 гектарів і було оточене циклопічними стінами. Воно продовжувало розширюватися та рости, досягнувши майже 100 гектарів у ранньому залізному віці (11-9 століття до нашої ери).
Подвійну могилу було розкопано у некрополі Мецамора у вересні-жовтні 2022 року. На момент смерті загиблим було близько 30-40 років. Немає доказів того, що могилу коли-небудь розкривали, а це означає, що пара померла одночасно.

Могила розкішно прикрашена і, на диво, ніколи не була розграбована. Лише кільком могилам у некрополі вдалося уникнути грабіжників могил протягом тисячоліть, що робить це поховання ще більш значущим через щільність археологічного матеріалу, який може пролити нове світло на похоронну практику, торговельні зв’язки та спосіб життя Мецаморських мешканців бронзової доби.
Раніше ми повідомляли, що на дні пересохлого озера на Рапа-Нуї, також відомому як острів Пасхи, археологи несподівано виявили раніше невідому статую. Кам'яний моноліт є однією з відомих скульптур моаї, розкиданих по ландшафту загадкового острова.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!