Вчені виявили, що дельфіни під час полювання проявляють дещо спільне з Кім Кардаш’ян
Голос, який багатьом людям може здаватися дратівливим та нервовим, привів дельфінів, косаток та кашалотів до еволюційного успіху
Вчені виявили спільну рису між зубатими китами та Кім Кардаш'ян/Фото: Getty Images
Однією з фірмових рис американської суперзірки Кім Кардаш'ян (а також Брітні Спірс та Періс Гілтон) є її vocal fry – різкий, скрипучий голос з металевим відтінком, який мало кому подобається й, за даними певних досліджень, може ускладнити власнику цього голосу життя у суспільстві. Нове дослідження показало, що дельфіни, косатки та кашалоти під час полювання можуть використовувати щось на зразок vocal fry і це для них життєво важливий інструмент.
Деталі
Для імітування різких тріскотливих звуків дельфіни використовують нещодавно знайдений набір губ, який весь час ховався в їх носі.
Автор дослідження й професор звукової комунікації та поведінки в Університеті Південної Швеції Коен Елеманс зазначає:
Vocal fry — це звичайний голосовий регістр, який часто використовується в американській англійській мові. Кім Кардашьян, Кеті Перрі та Скарлетт Йоганнсон — відомі люди, які використовують цей регістр... Регістри в основному означають дуже різні способи вібрації тих самих голосових зв’язок.
Люди зазвичай можуть володіти трьома регістрами: п’янкий, високий фальцет; звичайний голос і грудний голос, де живе vocal fry.
Проаналізувавши звуки, які видають кити, вчені виявили, що кити використовують дуже схожу модуляцію у своєму голосі. Це дає їм доступ до фальцету, який дозволяє відтворювати високий свист, і грудного vocal fry, яким вони здійснюють ехолокацію. Вчені завжди задумувалися, як кити можуть ехолокувати на величезних глибинах за допомогою vocal fry.
Кашалоти та дзьобаті кити можуть занурюватися на глибину майже 3048 метрів. На цих глибинах тиск води величезний, настільки, що повітря стискається. Професор фізіології Орхуського університету в Данії Пітер Теглберг пояснює:
Для китів на глибині тисячі метрів доступно менш як 1% об’єму повітря порівняно з тим, що було доступно на поверхні.
Кити спрямовують це повітря прямо до своїх м’язів, щоб залишитися в живих, а їхні легені спорожняються, щоб уникнути кесонної хвороби. Як тоді кити можуть виробляти гучні клацання, необхідні для ехолокації без повітря?
Теглберг і його колеги витратили десятиліття на вивчення анатомії живих дресированих дельфінів, відстеження звуків живих китів і використання останків тварин, знайдених мертвими на пляжі, щоб зрозуміти, як їм вдається створювати шум на такій глибині.
Вони нарешті розкрили загадку після двох десятиліть роботи. Дослідники виявили, що зубаті кити перенаправляють невелику кількість повітря в легенях до мішечка в носі, який називається носоглотковим мішком.
Коен Елеманс зазначає, що у цих тварин у носі розвинувся новий орган звукоутворення, який дозволяє не використовувати гортань. Для того, щоб зробити гучні клацання для ехолокації, кити, дельфіни та їм подібні проштовхують повітря через мембрани в мішку, які називаються "фонічними губами", що видають оглушливий звук під час цокання один об одну.
Теглберг і Елеманс кажуть, що це дуже вплинуло на те, як у дельфінів, косаток та інших зубатих китів на обличчі з’явилася постійна "посмішка Джоконди". Елеманс пояснює:
Кити дуже ретельно контролюють ці звуки ціною нульового виразу обличчя. Сучасні нерви, які зазвичай використовуються для цього, насправді знаходяться в системі створення звуку. Хоча Vocal fry може бути суперечливим для людей й сприйматися дратівливим, але зубатих китів він привів до еволюційного успіху.
Раніше ми повідомляли, що у Новій Зеландії аматор у пошуках скам'янілостей виявив останки раніше невідомого виду вимерлого гігантського буревісника.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!