ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Прорив у генній інженерії: вчені створили мишей, у яких двоє біологічних татів

Наука 10:52 - 10 березня 2023

Це відкриття показує вражаючі можливості сучасної науки, але також ставить перед вченими, й усім людством, складні етичні питання

Дві миші торкаються носами

Вчені створили живих мишей від двох біологічних татів/Фото: Nick Fewings/Unsplash

Багатьом здається, що сучасний світ існує у романі Джорджа Орвелла "1984", але останні новини зі сфери генної інженерії, здається, повільно переміщають нас у роман Олдоса Гакслі "Який чудовий світ новий!". Нещодавно вченим вдалося створити здорових мишей, у яких двоє біологічних татів. Цей прорив у майбутньому може дозволити відтворювати людей.

Деталі

Кацухіко Хаясі з Університету Осаки розповів на конференції з редагування геному людини, що він досяг прориву після зміни хромосом у чоловічій клітині з XY на XX. Потім він використав цю техніку, щоб зробити жіночі яйцеклітини, які називаються ооцитами, з чоловічих клітин і запліднити їх, щоб створити сім мишей з двома біологічними батьками.

Відкриття ще має бути підтверджено оглядом вчених і воно все ще знаходиться на ранніх стадіях розробки. Але, якщо дослідження Хаясі встоїть під прискіпливим оком наукової спільноти, це підвищує перспективу того, що колись одностатеві пари зможуть мати власних біологічних дітей.

Клітини гнучкі, і за допомогою правильних підказок вчені можуть змусити їх змінювати один тип клітини на інший. Щоб зробити яйцеклітину, вчені використали чоловічі клітини шкіри з X- і Y-хромосомами та перепрограмували їх, щоб вони перетворилися на так звані плюрипотентні стовбурові клітини, тобто клітини, які можуть перетворюватися на клітини будь-якого іншого типу.

Потім вони видалили Y-хромосоми в клітинах і дублювали Х-хромосоми клітин, перш ніж спонукати клітини перетворитися на яйцеклітини з двома Х-хромосомами. Хаясі зазначив:

Хитрість цього, найбільшого трюку, полягає в подвоєнні Х-хромосоми. Ми дійсно намагалися створити систему дублювання Х-хромосоми.

Ця техніка була використана для створення семи дитинчат мишей, які, за словами вчених, виглядали здоровими. Хаясі заявляє, що її можна буде використовувати на людях вже за десятиліття, але інші вчені з цим не погоджуються.

Миші дуже відрізняються від людей, і навіть у мишей яйцеклітини невисокої якості – лише одна зі 100 запліднених яйцеклітин призвела до народження живих тварин. Проте Хаясі налаштований оптимістично. Чисто з технологічної точки зору він прогнозує, що створення яйцеклітин із чоловічих клітин у людей "стане можливим уже через десять років".

Він сказав BBC, що хотів би побачити, як технологія запропонує варіанти фертильності для одностатевих пар будь-якої статі. За словами Хаясі, метод також може допомогти жінкам і людям з двома Х-хромосомами, які мають генетичну проблему з однією з Х-хромосом, мати дітей.

Він попередив, що необхідно заздалегідь перевірити безпечність та прийнятність використання такого методу, але заявив, що технічно це можливо.

Джордж Дейлі, декан Гарвардської медичної школи, який не брав участі в дослідженні заявив, що робота була "захопливою" та "провокаційно"», але він не упевнений, що ця технологія найближчим часом працюватиме на клітинах людини.

За словами Дейлі, репродуктивні клітини людини дуже складні й набагато менше вивчені, ніж клітини мишей, отже, попереду ще довгий шлях, перш ніж ці варіанти фертильності можна буде запропонувати людям.

Відкриття Хаясі вражає, хоча це не перший випадок, коли миша народилася від двох батьків. У дослідженні 2010 року це також вдалося вченим, але їхня техніка вимагала ще багато кроків і маніпуляцій з ембріоном і не створила життєздатної яйцеклітини.

Раніше Хаясі також створював мишей із двома біологічними матерями, використовуючи ту саму техніку, починаючи з 2016 року, але досі не вдалося створити життєздатну людську яйцеклітину з жіночих клітин шкіри, через сім років після досліджень Хаясі на самках мишей.

Загалом вчені застосовують принцип "ніколи не кажи ніколи" у таких питаннях генної інженерії й сходяться на тому, що створення людей з двома біологічними батьками чи матерями буде можливим у майбутньому, але важко прогнозувати скільки часу це займе, і з якими проблемами зіткнуться науковці. Серед важки проблем точно будуть етичні.

Якщо технологія досягне такого рівня, суспільство вирішуватиме, чи хочемо ми дозволити людям використовувати її для створення дітей. Використання редагування зародкових генів у людей – коли ДНК змінюється таким чином, що маніпуляції, зроблені вченими, будуть передані нащадкам самих дітей – зазвичай є твердою червоною лінією для вчених.

Коли у 2019 році вчений Хе Джанкуй переступив цю межу й оголосив, що редагував гени двох немовлят, його зустріло міжнародне обурення та засудили до тюремного ув’язнення.

Раніше ми повідомляли, що генетичний аналіз собак у Чорнобилі піднімає питання, наскільки шкідлива радіація у зоні відчуження. Нове дослідження виявило генетичні відмінності у бродячих собак в зоні відчуження, але поки невідомо, чи викликані вони постійним радіаційним опроміненням.

Джерело: Science Alert

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин