У Перу археологи розкопали загадковий 4000-літній монументальний храм
Один літописець XVII століття, ймовірно, називав саме це місце "університетом чаклунства"

У Перу польські археологи виявили загадковий стародавній храм/Фото: L. Majchrzak/Nauka w Polsce
Під час розкопок стародавніх курганів на пагорбах Серро-Колорадо на околиці портового міста Барранка у Перу археологи виявили монументальний храмовий комплекс віком понад 4000 років.
Деталі
Команда археологів з Перу та Польщі розкопала два з чотирьох відомих курганів на Серро-Колорадо. Початкові невеликі дослідження тут швидко натрапили на висохлу цеглу та кам’яні блоки, а згодом більш масштабні розкопки виявили пірамідальну будівлю з цегли та каменю. Блоки були скріплені сумішшю трави та вапняного розчину. Радіовуглецевий метод датував вік цих будівельних елементів між 2500 і 2200 роками до нашої ери.
Це був період, коли сільське господарство стало широко поширеним серед андських культур, яке передалось через контакти з амазонськими народами, які уже тисячі років мали громади, засновані на сільському господарстві. З землеробством з’явилися міські поселення та монументальні споруди, зокрема храмові піраміди. Найбільші андські пірамідальні храмові споруди 3-го та 2-го тисячоліть до нашої ери розташовані на стародавньому місці Карал в 30 кілометрах на південний схід від Барранки. Відкриття храмів Серро-Колорадо розширює відомий географічний діапазон цих комплексів до Тихого океану.

Навіть після того, як культури, які їх будували, занепали, а початкові релігійні функції пірамід були змінені, ці місця все ще визнавалися священними протягом тисячоліть. Під час нещодавніх розкопок на вершині найвищого кургану археологи виявили поховальні згортки. Радіовуглецеве дослідження органічних останків із поховань датує їх між 772 і 989 роками нашої ери, принаймні через 3000 років після побудови пірамід, коли територія була частиною імперії Варі.

Одна з могил містила останки хлопчика, якому було близько шести років, коли він помер. Його навмисно деформований череп позначає його як члена еліти, так само як і текстиль, прикрашений зооморфними мотивами, що є унікальним в археологічних літописах Анд. Його поховання на вершині стародавнього кургану також свідчить про його високе соціальне становище.

Колоніальний священнослужитель і дослідник південноамериканських культур Антоніо де ла Каланча (1584–1654) раныше описував околиці Барранки як місця повні чаклунів та відьом. Керівник розкопок біоархеолог Лукаш Майчжак зазначив, що де ла Каланжа був настільки захоплений містичністю цієї місцевості, що навіть заявляв, що тут розташовано "університет чаклунства". Майчжак підкреслив:
Унікальне розташування нашого місця, відсутність аналогічних місць у Барранці й, зрештою, наші знахідки вказують на те, що згаданий літописцем храм знаходився на Серро Колорадо.
За словами археолога, це означає, що доколумбові релігійні традиції там продовжувалися понад сто років після початку конкісти.
Раніше ми повідомляли, що у Польщі випадково знайшли 3 кг цінних монет: їх ховали в глечику.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!