Що говорить наука про подорожі мультивсесвітом в оскароносному фільмі "Все завжди і водночас"
В основі сюжету цьогорічного тріумфатора премії "Оскар" лежить цікава наукова концепція про існування безкінечної кількості паралельних світів

Що наука говорить про подорожі мультивсесвітом/Кадр з фільму "Все завжди і водночас", 2023/А24
На цьогорічній головній кінопремії "Оскар" тріумфував фільм "Все завжди і водночас", забравши 7 нагород в 11 номінаціях, включаючи "найкращий фільм року", "найкращу режисуру" та "найкращу акторку". В основі сюжету фільму стосунки матері та доньки, показані через химерну призму наукової концепції про існування мультивсесвіту – безкінечної кількості паралельних світів.
Деталі
Ідею мультивсесвіту під різними кутами уже давно розглядають у кінематографі, але зараз вона набула розквіту в цьому виді мистецтва й активно "експлуатується" супергеройськими фільмами Marvel. При цьому "Все завжди і водночас" єдиний фільм з паралельним всесвітом, у якому люди мають пальці у вигляді хот-догів або де людська свідомість ув’язнена в каменях із виряченими очима. Розповідаємо, як науковці дивляться на цю ідею та на те наскільки "реальними" є такі подорожі паралельними світами.
Концепція мультивсесвіту виникає на основі кількох наукових теорій. Одна з них випливає з ідеї космічної інфляції, яка стверджує, що Всесвіт експоненціально розширився незабаром після Великого вибуху. Згідно з теорією, якби таке швидке розширення відбувалося неодноразово, воно могло б призвести до нескінченної кількості інших всесвітів. Ці гіпотетичні всесвіти, як окремі бульбашки в космосі, можуть мати власні закони фізики та час від часу стикатися один з одним.

Вчені намагалися знайти докази таких зіткнень у космічному мікрохвильовому фоні – далекому світлі, яке вивільнилося незабаром після Великого вибуху.
Ця ідея знову з’являється у квантовій механіці – галузі, яка частково базується на уявленні про те, що квантові частинки існують у всіх можливих станах, поки їх не виміряно (поки на них ніхто не дивиться, якщо говорити грубо). У цій інтерпретації багатьох світів кожного разу, коли відбувається експеримент (спостереження за частинками), Всесвіт розгалужується на низку нових реальностей, які містять усі можливі результати експерименту.
Ця теорія означає, що всі події можуть мати паралельні результати в інших всесвітах. Іншими словами, для кожної вашої дії інша версія вас може відчувати варіант, який ви не вибирали. Фізик з Массачусетського технологічного інституту Макс Тегмарк зазначає:
Коли я отримую штраф за паркування, я намагаюся думати: "Гей, є ще одна версія паралельного всесвіту, де мене не оштрафували", щоб почуватися трохи краще. І є інша версія, коли мою машину відбуксирували.
Проте поки що у вчених немає конкретних доказів існування інших всесвітів або способів їх знайти. Космолог зі Сіднейського університету в Австралії Герайнт Льюїс зазначає, що мультивсесвіт насправді не має математичної основи — це лише сукупність ідей. За його словами, у науковому циклі це залишається на стадії гіпотез і має стати надійною пропозицією, перш ніж ми зможемо справді зрозуміти наслідки.

Персонажі у "Все завжди і водночас" здатні робити те, що ми, на думку більшості вчених, ніколи не зробимо, навіть якщо мультивсесвіт дійсно існує: досягати кордонів між всесвітами. У фільмі персонажі проникають у свідомість і досвід інших версій самих себе, виконуючи якісь дивні й випадкові дії, як-от їдять помаду чи мочаться в штани. Роблячи це, вони беруть на себе здібності інших себе. Наприклад, персонаж Евелін стрибає у свідомість Евелін з паралельного світу, в якому вона знає бойові мистецтва, а потім використовує ці здібності для бою з нападниками у своїй реальності.
Проте фільм не лише про подорожі між всесвітами. Співавтори сценарію та співрежисери Деніел Кван і Деніел Шайнерт розповіли науково-фантастичну історію, але вона заснована на темах реального світу, пов’язаних із сім’єю іммігрантів, стосунками між матерями та доньками та боротьбою з нашими власними очікуваннями щодо нашого життя. Подорожі мультивсесвітом це лише цікава обгортка, за допомогою якої режисери розкрили проблеми сімейних стосунків.
Раніше ми розповідали, що доведеться їсти людям після ядерної війни, падіння метеорита чи виверження супервулкана. Різноманітність раціону значно скоротиться й не всім така їжа прийдеться до смаку, але деяким гурманам навіть може сподобатися.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!