ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Китай випередив усіх: найдавніша зоряна карта переписує історію астрономії

Наука 10:42 - 19 травня 2025

Перше відтворення зоряного неба має не лише історичну цінність, а й політичну вагу в сучасному світі

Китай випередив усіх: найдавніша зоряна карта переписує історію астрономії

Китай випередив усіх: найдавніша зоряна карта переписує історію астрономії/Фото: (ілюстративне): Wikimedia

Дослідники повторно проаналізували небесну мапу “Зоряний мануал Майстра Ши”, яка довго викликала сумніви, і виявили, що її справедливо можна вважати найдавнішою структурованою небесною картою в світі.

Деталі

Використовуючи передові методи аналізу зображень, дослідники Китайської національної астрономічної обсерваторії визначили, що зоряна карта датується приблизно 355 роком до нашої ери, що на два століття раніше, ніж вважалося.

Десятиліттями історики та астрономи сперечалися про точну епоху створення цієї мапи. Дослідження, яке наразі рецензується вченими, пояснює пов’язані розбіжності в діаграмі з помилками, допущеними пізніше.

Зірки на небі змінюються з часом, підкреслюючи постійно мінливу природу нашого Всесвіту та те, як ми його сприймаємо. Це дослідження ілюструє значну політичну важливість астрономічних карт, оскільки країни змагаються за те, щоб претендувати на першість.

Зоряний мануал Майстра Ши точно документує 120 зірок, надаючи “повні позиційні дані” для 118 із цих записів. У той час як вавилоняни описували положення зірок раніше, у 8 столітті до нашої ери, тут йдеться саме про структуровану карту зірок.

Згідно з дослідженням, спочатку вважалося, що зображення було намальоване приблизно в 125 році нашої ери, дослідники застосували техніку обробки зображень, відому як «узагальнене перетворення Гафа», щоб остаточно встановити епоху спостережень, хоча спочатку вона надала суперечливу інформацію.

Ця техніка виявляє помилки в зображеннях за допомогою форми штучного інтелекту під назвою “комп’ютерний зір”. Це дозволило дослідникам з надзвичайною точністю порівнювати положення зірок у той час із сучасними координатами. Зоряний мануал Майстра Ши багато років бентежив астрономів через властиві йому неточності.

Дослідники точно визначили 4 століття до нашої ери як період, коли Майстер Ши вперше задокументував зірки зі своєї точки зору, з подальшими коригуваннями, внесеними у 2 столітті. Деякі експерти також вважають, що невідповідності виникли через інструмент, який використовувався для створення карти.

Нещодавно встановлена ​​дата та запити щодо методу прояснили, чому майстер Ши використовував сферичну систему координат. Китайські астрономи прийняли цю систему після того, як винайшли армілярну сферу, пристрій, що складається з переплетених кілець, що представляють шляхи сузір’їв.

Хоча система, можливо, не була ідеальною, нові докази усувають давню плутанину щодо віку карти та інструментів, використаних для її створення.

За словами авторів дослідження, стародавні спостереження за зірками є цінною культурною спадщиною, яка глибоко вплинула як на культурні сфери, так і на сучасні астрономічні дослідження.

Історія картографування зірок має значну вагу, навіть поширюючись на сферу політичної конкуренції, оскільки сучасні культури змагаються за звання найдавнішого відтворення зоряного неба.

Відповідно до нових знахідок, Зоряний мануал Майстра Ши передує Зоряному каталогу Птолемея, найдавнішій відомій зоряній карті західного світу, більш ніж на два століття та пропонує зображення розташування зірок протягом двох різних століть.

Раніше вчені назвали найкращі рослини для вирощування після кінця світу.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин