Супергерої серед нас: рідкісна генетична мутація дає деяким людям надзвичайну перевагу
Ви коли-небудь мріяли, щоб у вас було більше годин для виконання усіх завдань? Деякі люди мають саме це через певні генетичні особливості

Супергерої серед нас: рідкісна генетична мутація дає деяким людям надзвичайну перевагу/Фото: lookstudio/Freepik
Для більшості людей достатньо від 7 до дев'яти годин сну для повного відновлення й активної роботи. Але серед нас є ті, кому достатньо вдвічі менше часу, щоб повністю відновитися. Це завдяки рідкісній генетичній мутації, яка дарує їм вміння на рівні зі супергеройським (Люди Х таки існують).
Деталі
Дослідників давно цікавлять люди, які природно сплять протягом короткого проміжку часу. Недавнє дослідження виявило один із генетичних факторів, який сприяє цій здатності.
Університет Каліфорнії в Сан-Франциско ідентифікував специфічну генну мутацію під назвою SIK3-N783Y. Як зазначено у дослідженні, ця мутація демонструє природну ознаку короткої тривалості сну.
Щоб зрозуміти, що робить ця генна мутація, дослідники використовували мишей, вивівши тварин з мутацією SIK3-N783Y. Результат був цікавим: подібно до людини з цією мутацією, модифіковані миші спали значно менше порівняно зі звичайними мишами.
Щодня вони спали приблизно на 31 хвилину менше. Навіть після періоду депривації сну ці суперсонні миші відновлювалися, спавши ще менше, приблизно на 54 хвилини менше.
Сканування мозку миші показало, що білки мутованого гена були активними у зв’язках між клітинами мозку (синапсами). Оскільки SIK3 виробляє білок-кіназу, який передає сигнали іншим білкам, цей сигнал, ймовірно, впливає на те, скільки сну нам потрібно.
Недостатня тривалість сну пов'язана з негативними наслідками для здоров'я, але є люди, які добре почуваються, маючи лише від чотирьох до шести годин сну і їм навіть гірше, якщо вони сплять довше.
Співавтор дослідження, доктор Ін-Хуей Фу, припускає, що такі люди сплять менша, тому що їх тіла можуть бути просто більш ефективними у відновлювальних процесах, які відбуваються під час сну. Просто такі люди швидше відновлюються.
Для решти з нас, кому потрібні аж вісім годин сну, розуміння загадки таких супергероїв у сфері сну може мати значні наслідки. Вчені сподіваються, що, розгадавши ці генетичні механізми, вони зможуть розробити кращі методи лікування для мільйонів людей, які борються з розладами сну.
Нещодавно група біотехнологічних компаній оголосила, що до кінця року зможе випустити першу в історії сумочку зі шкіри тиранозавра.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!