RU UA
1

Рекордні розміри серед тварин: вчені назвали вид динозаврів із найдовшими шиями

Наука 11:41 - 20 березня 2023

Нам усім добре знайомі зауроподи, але визначити серед них вид з найдовшою шиєю було нелегким завданням

Ймовірний вигляд меманчізавра

Вчені назвали тварину з найдовшою в історії шиєю/Зображення: Júlia d’Oliveira

Завроподи — це група гігантських динозаврів з дуже довгими шиями, до якої входить знаменитий брахіозавр. Більшість бачила цих милих тварин у фільмах та мультфільмах, але тепер вчені назвали вид завроподів, який може похвалитися найбільшими розмірами й найдовшою шиєю у тваринному світі.

Деталі

Mamenchisaurus sinocanadorum (маманчізавр) був вперше виявлений у Китаї в 1987 році. Він жив приблизно 162 мільйони років тому й мав вражаючу 15-метрову шию. Цей вид мав знайому будову тіла більшості зауроподів – гігантське кремезне тіло, яке трималося на чотирьох величезних ногах, як у слона, з довгою шиєю на одному кінці, урівноваженою таким же довгим хвостом на іншому. Відносно маленька голова блукала у кронах дерев, щоб живитися рослинами. У популярному фільмі "Парк Юрського періоду" цих динозаврів порівнювали з великими коровами.

З’ясувати, який саме зауропод мав найдовшу шию, складніше, ніж можна було очікувати. Це тому, що повні скелети цих динозаврів знайти важко – зрештою, вам знадобиться могила розміром з багатоквартирний будинок, щоб повністю поховати одного з цих гігантів досить швидко, щоб сприяти скам’янінню.

Для нового дослідження вчені з Університету Стоуні Брук, Лондонського музею природознавства, Юньнаньського університету та Музею динозаврів Цзігун досліджували еволюційну історію родини Mamenchisauridae. Це передбачало порівняння їхніх кісток з кістками близьких видів, які мають набагато повніші скелети й використання цих даних для визначення розмірів цих тварин.

Роблячи це, команда прийшла до висновку, що шия Mamenchisaurus sinocanadorum має довжину приблизно 15,1 м. Це в шість разів довше, ніж у жирафа, який має найдовшу шию серед усіх живих тварин і перевершує попереднього рекордсмена динозавра на ім’я Савропейдон, який, як вважають, мав шию до 12 метрів. Провідний автор дослідження доктор Ендрю Мур зазначає:

Меманчізаври важливі, оскільки вони розширили межі довжини шиї й були першою лінією зауроподів, яка це зробила. З 15-метровою шиєю схоже, що Mamenchisaurus sinocanadorum може стати рекордсменом — принаймні доки не буде виявлено щось довше.

Команда також знайшла докази того, як динозавр міг підтримувати себе, не впавши під власною вагою. Комп’ютерна томографія хребців показала, що кістки були здебільшого порожнистими, а повітря становило до 77% їхнього об’єму. Це зробило б їх відносно легкими, використовуючи той самий механізм зниження ваги, що й скелети сучасних птахів. Щоб запобігти травмам, кістки шиї були зміцнені стрижнями довжиною 4 метри, які виступали з хребців і утворювали пучки вздовж обох боків шиї.

Раніше в шлунку динозавра виявили скам'янілість, яка виявилася лапою невідомого науці ссавця.

Джерело: New Atlas

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин