Корені людської турботи: вчені виявили, що риби можуть відчувати страх інших
Людське вміння піклуватися про інших людей може бути глибоко вкорінене, повертаючись до тих часів, коли наші предки ще жили у воді

Вчені виявили, що риби можуть відчувати страх інших риб/Фото: Sebastian Pena Lambarri/Unsplash
Нове дослідження показує, що наша здатність піклуватися про інших може мати надзвичайно давнє походження. За словами вчених, які опублікували своє дослідження в четвер у журналі Science, відчуття страху інших може бути закладене в нас ще з тих часів, коли наш еволюційний предок жив у воді.
Деталі
Зазвичай вчені неохоче приписують тваринам людські почуття. Але загальновизнано, що багато тварин мають настрій, включно з рибами. Нове дослідження показує, що риби можуть виявляти страх в інших риб, а потім також починають боятися. Важливо, що ця здатність регулюється окситоцином, тією ж хімічною речовиною мозку, яка лежить в основі здатності до емпатії у людей.
Дослідники продемонстрували це, видаливши гени, пов’язані з виробництвом і поглинанням окситоцину в мозку рибки даніо – маленької тропічної рибки, яку часто використовують для досліджень. Тоді ці риби ставали по суті асоціальними – вони не могли помітити та змінити свою поведінку, коли інші риби були стурбовані.
Але коли деяким зі змінених риб зробили ін’єкції окситоцину, їхня здатність відчувати та віддзеркалювати почуття інших риб відновилася — те, що вчені називають "емоційним зараженням". Співавтор дослідження, нейробіолог з Університету Калгарі Ібукун Акінрінаде зазначає:
Вони реагують на те, що інші налякані. У цьому відношенні вони поводяться так само, як ми.
Дослідження також показало, що рибки даніо приділятимуть більше уваги рибам, які раніше зазнавали стресу. Дослідники порівняли цю поведінку з розрадою.
Попередні дослідження показали, що окситоцин відіграє подібну роль у передачі страху в мишей. Нове дослідження ілюструє "родову роль" окситоцину в передачі емоцій. Дослідники зазначають, що ця функція мозку, можливо, існувала приблизно 450 мільйонів років тому, коли ми з вами й ці маленькі рибки востаннє мали спільного предка
Окситоцин іноді вважають гормоном "кохання", але насправді він більше схожий на "термостат, який визначає, що соціально важливо в конкретній ситуації – активація нейронних ланцюгів, які можуть змусити вас тікати від небезпеки або брати участь у залицянні".
Це може бути фундаментальним для виживання багатьох тварин, особливо тих, які живуть групами. Дослідники називають "заразний" страх найціннішою формою емпатії, адже це дуже цінна функція, яка допоможе залишитися в живих, коли хтось із членів вашої групи помічає небезпеку.
Раніше ми повідомляли, що Департамент дичини та риби Нью-Мексико оголосив конкурс на роботу для "професійних обіймачів ведмедів", але для того, щоб отримати посаду, знадобиться набагато більше, ніж просто любов до ведмежат.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!