RU UA
1

Дослідники пропонують мільйон доларів за розшифрування кількох речень на древніх сувоях

Наука 14:26 - 27 березня 2023

Виверження вулкану Везувій створило багато загадок, які тепер намагаються розкрити за допомогою штучного інтелекту

Обвуглений сувій з Геркуланума

Вчені пропонують мільйон доларів за розшифрування давніх сувоїв/Фото: Seth Parker/University of Kentucky

Ви можете отримати 1 мільйон доларів США, якщо прочитаєте чотири стародавні уривки, кожен з яких довжиною приблизно як твіт. Складність завдання в тому, що ви маєте прочитати ці древні послання, не відкриваючи сувоїв, на яких вони написані.

Деталі

Це виклик, названий Vesuvius Challenge та поставлений групою класицистів, папірологів і технічних експертів. Команда дослідників на чолі з Брентом Сілзом, комп’ютерним науковцем з Університету Кентуккі, сподівається знайти краудсорсинг найкращих способів використання штучного інтелекту для читання сувоїв Геркуланума текстів, які були заховані 2000 років тому через виверження вулкана Везувій. Співавтор завдання та колишній генеральний директор GitHub Нат Фрідман зазначає:

Це весело приймати ШІ й будувати майбутнє. Але також цікаво використовувати його, щоб відкрити маленьке вікно в минуле.

Правила конкурсу прості: команда Сілза вже використала рентгенівську технологію, щоб розгорнути два сувої. Нові скани Геркулануму доступні кожному, хто виконує завдання. Команда Сілза також навчила алгоритми машинного навчання розрізняти відмінності в структурі папірусу, допомагаючи дослідникам побачити, де на сторінці осіло чорнило. Уся ця робота доступна для громадськості, а навчальні посібники доступні на вебсайті проєкту.

Фото: Henrik Knudsen

Решта, однак, залежить від претендентів. Керівники проєкту сподіваються, що заповзятливі учасники знайдуть спосіб читати сувої за допомогою сканів і алгоритмів штучного інтелекту. Сілз зазначає:

Ми побудували човен. Тепер ми хочемо, щоб усі сіли та пропливли разом з нами.

Загалом у конкурсі можна виграти понад 1 мільйон доларів США і ця цифра зросла завдяки надходженню пожертвувань на проєкт протягом останніх кількох тижнів. Хоча головний приз має розмір у 700 000 доларів США, команди можуть позмагатися за менші "призи за прогрес". На сайті Vesuvius Challenge зазначено:

Мета призів за прогрес — заохотити учасників розв’язувати важливі підпроблеми та опублікувати свою роботу. Ми також сподіваємося, що вони залучать більше учасників, які зацікавлені почати з вужчого завдання, а потім спробувати виграти головний приз.

Історія конкурсу починається з виверження вулкана Везувій у 79 році нашої ери, яке знищило римські міста Помпеї та Геркуланум. Донині поховані руїни міст захоплюють істориків, які продовжують робити нові відкриття.

Руїни Геркуланума. Фото:  Falk2 via Wikimedia Commons under Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

У Геркуланумі від тепла виверження обвуглились сувої з величезної бібліотеки, яка, як вважають, належала Луцію Кальпурнію Пізону Цезоніну, тестю Юлія Цезаря. Вони залишалися такими, недоторканими, приблизно до 1750 року, коли їх знайшли під час розкопок.

У наступні роки перші спроби дослідників розкрити сувої призвели до того, що багато з них були знищені або фрагментовані — це було нищівним ударом для істориків. До 20 століття дослідники припинили спроби фізично розгорнути тексти. Ці сувої є безпрецедентним сховком стародавніх знань.

З того часу, як Сілз почав свою піонерську роботу з цифрового розгортання, шанс нарешті прочитати сувої почав здаватись менш нездійсненною мрією. І з такою великою кількістю призових, команда Vesuvius Challenge сподівається виявити найгостріші уми.

Нат Фрідман сподівається, що інтрига вирішення головоломки, яка створювалася стільки років, привабить нових мислителів, він зазначає: 

У вас нечасто випадає шанс попрацювати над 300-річною головоломкою та відправитися як технічний спеціаліст в археологічну пригоду в стилі Індіани Джонса. Це один із тих рідкісних шансів.

Раніше у китайській провінції Шаньсі археологи виявили дуже дорого оздоблену кам'яну гробницю. Поховання датують періодом правління династії Цзінь, офіційно відомої як Велика Цзінь.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин