Геологи виявили, що Нью-Йорк тоне під вагою своїх хмарочосів
Осідання ґрунтів може бути недооціненою проблемою, адже у деяких містах земля просідає швидше, ніж піднімається рівень моря

Нью-Йорк просідає під вагою власних хмарочосів/Фото: Drew Angerer/Getty Images
Нове моделювання геологів показало, що американське місто Нью-Йорк тоне під вагою своїх хмарочосів.
Деталі
Це поступове прогинання земної поверхні технічно називається осіданням. Воно відбувається, коли м’які відкладення зміщуються або навантаження, що тиснуть на землю, штовхають її глибше. Є багато причин цього явища, але вага самих міст у ньому рідко вивчається.
Згідно з новим дослідженням, Нью-Йорк опускається зі швидкістю 1-2 міліметри на рік під вагою своїх височенних будівель. Кілька міліметрів можуть здатися незначним показником, але деякі частини міста осідають набагато швидше.
Деформація може спричинити проблеми для розташованого на низині міста, де проживає понад 8 мільйонів людей, тому висновки вчених мають спонукати до подальших зусиль із розробки стратегій пом’якшення наслідків для протидії зростаючому ризику повеней і підвищенню рівня моря, адже будівництво гігантських морських стін для укріплення міста уже не виглядає дієвим варіантом.
Геолог Том Парсонс з Геологічної служби США та його колеги з Університету Род-Айленда наголошують, що важливість нового дослідження у тому, щоб підвищити обізнаність про сприяння кожної додаткової висотної будівлі, побудованою на узбережжі, річці чи озері, майбутнім ризикам повеней.
У цьому дослідженні Парсонс і його колеги підрахували загальну масу понад 1 мільйона будівель у Нью-Йорку, яка склала 764 000 000 000 кілограмів. Потім вони розділили місто на сітку квадратів розміром 100 на 100 метрів і перетворили масу будівлі на тиск, що йде вниз, враховуючи силу тяжіння.
Їхні оцінки включають лише масу будівель та їх вміст, а не дороги, тротуари, мости, залізниці та інші асфальтовані території Нью-Йорка. Попри ці обмеження, нові розрахунки уточнюють минулі спостереження осідання в місті, враховуючи складну геологію поверхні під Нью-Йорком, яка складається з піску, мулу та глинистих озерних відкладень і відслонень корінних порід.
Моделюючи поведінку цих субстратів, дослідники показали, що багаті глиною ґрунти та штучні насипи особливо схильні до осідання: середнє значення дорівнює довжині однієї лінійки (294 міліметри) на місці зразка в нижньому Манхеттені. Більш еластичні ґрунти відновлюються після будівництва, тоді як корінні породи, на яких закріплені багато хмарочосів, не так сильно зрушуються.
Порівнюючи ці моделі з супутниковими даними, що вимірюють висоту поверхні суші, команда склала карту своїх оцінок опускання по місту. Дослідники попереджають, що зростання урбанізації, включаючи дренаж і відкачування ґрунтових вод, може лише посилити проблему осідання ґрунту в Нью-Йорку.
Нью-Йорк, безумовно, не самотній у своєму осіданні. Чверть столиці Індонезії, Джакарти, може виявитися під водою до 2050 року, а частини міста осідають майже на 11 сантиметрів на рік через видобуток ґрунтових вод. Понад 30 мільйонів жителів Джакарти зараз думають про перспективу переселення міста або подвоєння кліматичних заходів, наприклад, вибору електричних автобусів.
Для порівняння, Нью-Йорк посідає третє місце за ризиком майбутніх повеней. Велика частина нижнього Мангеттена лежить лише на 1-2 метри над поточним рівнем моря. Урагани 2012 року (Сенді) і 2021 року (Айда) також показали, як швидко місто може бути затоплене. Геологи наголошують:
Нью-Йорк є символом зростаючих прибережних міст у всьому світі, які, як спостерігається, осідають, що означає, що існує спільна глобальна проблема пом’якшення наслідків зростаючої небезпеки затоплення.
Дослідження 99 прибережних міст у всьому світі, проведене у 2022 році, показало, що опускання ґрунту насправді може становити більшу або принаймні недооцінену проблему порівняно з підвищенням рівня моря. У більшості досліджених міст земля просідає швидше, ніж піднімається рівень моря, а це означає, що жителі зіткнуться з повенями раніше, ніж прогнозують кліматичні моделі.
Раніше ми розповідали, що ООН закликає країни підготуватися до значного посилення потепління у 2024 році. Природне явище Ель-Ніньйо може призвести до встановлення нових температурних рекордів по всій планеті.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!