Чим пахли стародавні римляни: вчені дослідили 2000-літні парфуми
Це може бути перший випадок виявлення збережених парфумів римських часів

Дослідники розповіли, чим пахли стародавні римляни/Фото: Juan Manuel Román/City of Carmona
У 2019 році археолога з Університету Пабло де Олавіде в Севільї Хуана Мануеля Романа покликали до маленького містечка Кармона. Мешканці будували басейн і виявили дещо інтригуюче. На місці вчений засунув голову у невелику дірку в землі й побачив стародавню римську гробницю, якої ніхто не торкався уже як два тисячоліття.
Деталі
Це поховання було місцем останнього спочинку трьох чоловіків і трьох жінок. Серед предметів, похованих разом з ними, був кварцовий флакон з парфумами, який датується першим століттям нашої ери. Вчені з Університету Кордови почали аналіз композиції парфуму. Тепер, після кількох років досліджень, вони опублікували статтю в журналі Heritage про те, чим могли пахнути заможні римляни. Відповідь: рослина з назвою пачулі. Її солодкий, трав'яний і пряний аромат могли чути більшість сучасних людей через поширеність у парфумерії, медицині, косметології та інших сферах.
Дослідники пишуть, що їх відкриття є, можливо, першим випадком ідентифікації парфумів римських часів. Хоча було знайдено багато стародавніх посудин для духів, вони рідко містять збережену речовину всередині.

Пачулі є поширеним інгредієнтом сучасних парфумів. Але в той час землиста мускусна рослина росла лише в Індії й була б досить рідкісною у Європі. Зважаючи на рідкість парфуму та матеріал його контейнера, вчені вважають, що ним користувалися заможні громадяни. Дослідники у своїй статті зазначають:
У римські часи кварцові посудини були дуже рідкісними предметами розкоші, кілька з яких були знайдені поблизу Кармони. Таким чином [флакон для парфумів] був досить незвичайною знахідкою для археологічної пам’ятки, а ще більш незвичним є те, що він був щільно закритий і містив тверду масу.
Пробка контейнера була зроблена з доломіту — "матеріалу, який також невідомий для такого типу використання", і скріплювалася речовиною, схожою на дьоготь.
У стародавньому світі парфуми служили кільком цілям. Окрім створення приємного запаху, вони також мали ритуальне та лікувальне застосування. Наприклад, дослідники зазначають, що Педаній Діоскорид, грецький лікар першого століття, "зібрав кілька рецептів ароматичних олій, які використовувалися як парфуми та ліки".
Раніше ми повідомляли, що у Вірменії археологи знайшли залишки 3000-річної пекарні. Дослідники спершу вважали, що білий порошок, розкиданий по всіх руїнах, є попелом, але виявилося, це борошно.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!