Що станеться, якщо озоновий шар зникне: пояснення вчених
Ймовірно, багато людей здогадуються про критичну важливість озонового шару, чуючи у медіа постійну тривогу щодо його руйнування. Проте мало хто знає, які саме важливі функції він виконує

Що станеться, якщо озоновий шар Землі зникне/Фото: ActionVance/Unsplash
Нове дослідження вчених показало, наскільки критичним є озоновий шар для температури поверхні Землі. Без озонового шару наша планета була б холоднішою на 3,5 Кельвіна (тобто на стільки ж градусів Цельсія). Якщо вам це здається незначним, то уявіть, що ваша температура тіла впаде з 36,6 до 33,1 – ви точно не почуватиметеся добре.
Деталі
Взагалі багато механізмів відіграють роль у стабілізації та встановленні загальної середньої температури Землі. Наша планета постійно піддається сонячному випромінюванню. Частина цього випромінювання відбивається від верхніх шарів атмосфери, а решта рухається до поверхні, де частково поглинається повітрям і землею.
Решта радіації відбивається від поверхні Землі. Більша її частина повертається назад у космос, але частина знову поглинається атмосферою, створюючи парниковий ефект, який нагріває нашу поверхню. Без цього на нашій планеті було б значно холодніше.
Але це дуже спрощена картина. Насправді температура та клімат залежать від безмежної кількості факторів: від великої кількості різноманітних молекул в атмосфері до океану та систем циркуляції атмосфери.
Хоча озоновий шар верхньої атмосфери Землі має вирішальне значення для блокування ультрафіолетового випромінювання від Сонця, більшість кліматичних моделей ігнорують роль озону у вивченні клімату Землі. Проте нове дослідження зосередилося на його важливості для погодних умов на планеті.
Щоб вивчити вплив озонового шару, дослідники використали набір симуляцій клімату Землі. Вони змінювали кількість озону у верхніх шарах атмосфери й дозволяли температурі Землі досягти рівноваги.

Вони виявили, що присутність озону впливає на температуру нашої поверхні, підвищуючи в середньому температуру поверхні Землі приблизно на 3,5 Кельвіна. Якщо озоновий шар зникне через діяльність людей чи іншим чином, це матиме катастрофічний вплив на наш клімат.
Основним ефектом нестачі озону буде охолодження верхніх шарів стратосфери. Більш прохолодне повітря не зможе утримувати достатньо вологи, тому стратосфера стане сухішою. Водяна пара є важливим парниковим газом, тому без неї загальний парниковий ефект Землі був би зменшений. Звичайно, тут ігнорується надмірне накопичення вуглецю в атмосфері, надлишок якого зараз лише посилює парниковий ефект.
Відсутність озону та викликане цим охолодження стратосфери також дестабілізують цей шар атмосфери, запобігаючи утворенню хмар. Це змусило б хмари з’являтися лише на менших або більших висотах, ніж ми звикли.
Крім того, деякі вітрові потоки будуть посилені поблизу екватора, тоді як інші поблизу полюсів будуть ослаблені. Це мало б кардинальні наслідки для сезонних погодних умов на всіх широтах.
Атмосфера Землі є багатою, складною системою і результати цього дослідження показують, що тут немає неважливих компонентів.
Раніше ми повідомляли, що зміни клімату можуть спричинити виникнення гігантських цунамі в Південному океані через підводні зсуви в Антарктиді. Нові дані дослідників показують, що нагрівання світового океану може запустити геологічні процеси, які спровокують виникнення величезних руйнівних хвиль.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!