Вчені встановили, що "сови" помирають швидше за "жайворонків"
Цікаво, що менша тривалість життя "сов" не так пов'язана з часом їхнього сну, як із стилем життя, притаманним людям з таким хронотипом

Вчені виявили, що "сови" живуть менше за "жайворонків"/Фото: Ben Blennerhassett/Getty Images
Велике дослідження, яке охоплює період у 37 років, виявило, що "сови", швидше за все, помруть у молодшому віці, ніж "жайворонки". При цьому це через причини, пов’язані з курінням і вживанням алкоголю, а не через те, як пізно вони лягають спати.
Деталі
Для дослідження були проаналізовані дані про 22 976 дорослих близнюків у Фінляндії, з яких 42,9% відносили себе хронотипу "сов", тобто звикли лягати спати пізно. Хронотип – це наша схильність хотіти спати або бути активними в певний час.
Попередні дослідження показали, що "сови" мають вищий ризик смертності та схильні до більш ризикованої поведінки. У новому дослідженні показано, що більша ймовірність ранньої смерті може бути пов’язана не безпосередньо з хронотипом, а з тим, до якого стилю життя він призводить. При цьому дослідник Фінського інституту гігієни праці Крістер Хаблін наголошує:
Наші результати свідчать про те, що незалежного впливу хронотипу на смертність мало або взагалі немає.
Натомість "підвищений ризик смертності, пов’язаний із явно "вечірньою" людиною, здається, в основному пояснюється більшим споживанням тютюну та алкоголю. Це порівняно з тими, хто явно "ранковий" тип".
Визначивши хронотипи для учасників дослідження в 1981 році, вчені продовжили роботу у 2018 році, дивлячись на рівень смертності, встановлений за допомогою загальнонаціональних реєстрів. Такі фактори, як освіта, індекс маси тіла та звички до сну, були скориговані в аналізі, а також кількість куріння та алкоголю для кожної особи.
До 2018 року дослідники виявили, що 8728 учасників померли. Шанс померти від будь-якої причини був на 9% вищим для "сов", ніж у тих, хто був певним ранковим типом.
Але важливо, що некурці та ті, хто мало випивав серед "сов", не мали підвищеного ризику смерті з будь-якої причини. Команда виявила, що куріння та вживання алкоголю є причиною додаткових смертей.

Хоча бути вечірньою людиною не обов’язково означає мати погані звички до сну, ці речі часто поєднуються. Порушення сну може призвести до безлічі психічних і фізичних проблем, а також раніше було пов’язано із залежністю – наприклад, від нікотину чи алкоголю. Дослідники у своїй статті зазначають:
Існує взаємний зв’язок між системою винагороди та циркадною системою, і рівень вживання алкоголю та психоактивних речовин корелює з перевагою не спати пізно вночі.
На відміну від попереднього дослідження, яке спонукало до цього, команда не виявила підвищення ризику смертності від серцево-судинних захворювань. Існують деякі відмінності у вибірці популяції – у попередньому дослідженні брали участь дорослі британці, які загалом були здоровішими, ніж середнє населення Великобританії, тоді як тут здоров’я когорти більше відповідало здоров’ю загальної популяції.
Як завжди, детальніші дослідження за участю більшої кількості людей у багатьох країнах допоможуть пролити більше світла на цей зв’язок. Однак, здається, нам потрібно дивитися не лише на наші звички до сну, а й на деякі способи життя, які, швидше за все, "йдуть в комплекті" з цими звичками. Дослідники підкреслюють:
Враховуючи зв’язок хронотипу з факторами способу життя, які, як відомо, підвищують ризик передчасної захворюваності та смертності, незалежний внесок хронотипу в смертність є актуальним при наданні рекомендацій щодо охорони здоров’я, пов’язаних зі сном і хронотипом.
Раніше ми повідомляли, що вчені Альбертського університету Канади виявили, що "сови" мають дуже сильну можливість захворіти на астму. Астматичні симптоми виявляли у 23,6% "сов" і лише у 6,2% "жайворонків".
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!