Людство викачало стільки ґрунтових вод, що змістило вісь Землі
Повсюдне й масштабне викачування ґрунтових вод також може бути одним з основних чинників підняття рівня світового океану
Люди викачали із Землі стільки води, що це змістило її вісь/Фото: Greg Rosenke/Unsplash
Відповідно до нового дослідження, опублікованого минулого тижня в журналі Geophysical Research Letters, протягом десятиліть люди викачували так багато ґрунтових вод, що це призвело до зміщення осі обертання Землі.
- NASA показало, як виглядало б забруднення атмосфери вуглецем, якби викиди було видно: тривожні відео
Деталі
Коли Земля обертається, її полюси обертання — там, де уявна лінія осі проходить через кору планети — природним чином трохи рухаються. Все, від океанських течій до переміщення розплавленої породи в мантії та танення льодовиків, викликаного зміною клімату, може призвести до зміни розподілу маси по земній кулі та спонукати вісь до дрейфу.
Автори нового дослідження зазначають, що вода, яка зберігається в штучних водоймах і сезонні зміни атмосферних вітрів також можуть зіграти свою роль у зміщенні земної осі. За даними NASA, у 20 столітті вісь Землі зміщувалася приблизно на чотири дюйми (10 сантиметрів) на рік.
Але глобальне потепління — не єдиний антропогенний фактор, який переміщує полюси планети. За оцінками нового дослідження, між 1993 і 2010 роками відкачування ґрунтових вод і пов’язане з цим підвищення рівня моря призвело до дрейфу полюсів приблизно на 80 сантиметрів. Вчені зазначають, що такий рівень зсуву, спричинений викачуванням ґрунтових вод, не впливає на тривалість дня чи пори року.
У новому дослідженні науковці використовували комп’ютерну модель, щоб розглянути вплив різних факторів на зсув полюсів. Коли вони не включили видалення підземних вод у свою модель, їхні прогнози не збігалися з рівнем зміни, який спостерігається. Але коли вони взяли до уваги величезну кількість відкачаної води, яка в період з 1993 по 2010 рік становила більш як два трильйони тонн, їхня модель відповідала реальним спостереженням.
З цього аналізу дослідники підрахували, що вісь Землі рухається на 4,3 сантиметра на рік через видалення ґрунтових вод. Серед факторів, які розглядалися в дослідженні, відкачування підземних вод було другим за величиною внеском у дрейф осі після танення льодовикового покриву Ґренландії.
Ґрунтові води, вилучені з ділянок у середніх широтах Землі, наприклад у США та Індії, мають надзвичайно великий вплив на полярний дрейф порівняно з видобутком води на екваторі чи полюсах. Однак більшість викачування відбувається в цих зонах із сильним впливом на вісь.
Попередні дослідження підрахували, що видобута підземна вода, яка зрештою тече в океани, спричинила підвищення рівня моря на 6,24 міліметра між 1993 і 2010 роками. У період з 2006 по 2015 рік рівень світового океану піднімався приблизно на 3,6 міліметра на рік і нове дослідження підтвердило, що викачування ґрунтових вод зробило у це основний внесок.
Раніше американські вчені завили, що вже розпочалося явище Ель-Ніньйо. Воно небезпечне рекордним підвищенням температури у 2024 році.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!