ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Природа подарувала нам кучеряве волосся, щоб наш мозок не "закипів" – дослідження

Наука 13:01 - 26 червня 2023

Вчені заявляють, що наше волосся розвинулося, щоб захистити мозок від перегріву й деякі типи волосся справляються з цим краще, ніж інші

Дівчина з кучерявим волоссям

Вчені виявили, що кучеряве волосся краще охолоджує голову/Фото: Tamas Pap/Unsplash

Вчені давно цікавляться, чому шкіра голови людини щільно вкрита волоссям, хоча в інших місцях у нас набагато менше волосся. Нове дослідження, опубліковане цього місяця в Proceedings of the National Academy of Sciences, припускає, що наша "шерсть" могла еволюціонувати, щоб великий мозок наших предків не "закипів". При цьому кучеряве волосся краще захищає мозок від перегріву, ніж рівне.

Деталі

Захист голови від тепла міг мати вирішальне значення для ранніх предків гомінідів, які жили в Африці під екваторіальним сонцем. Дослідники зазначають:

Мозок — це великий і дуже чутливий до тепла орган, який також виділяє багато тепла. Тож ми припустили, що еволюційно це може бути важливим, особливо в період часу, коли ми бачимо, що розмір мозку нашого виду зростає.

Щоб краще зрозуміти, як волосся впливає на температуру голови, вчені вдягали й знімали три різні перуки на манекен, який називають "термічним манекеном". За даними National Geographic, манекен був нагрітий до температури тіла 35 градусів і поміщений під гаряче світло в аеродинамічній трубі з кліматичним контролем. Вчені виміряли температуру на голові манекена без перуки та перуки з людського волосся з прямими пасмами, розпущеними кучерями або тугими кучерями, які були однаковими за товщиною та кольором.

Під імітацією сонця, яке світило при температурі 30 градусів за Цельсієм, найбільша різниця в нагріванні голови була між наявністю та відсутністю волосся. Голова манекена завжди ставала гарячішою, але додавання перуки з прямим волоссям зменшило цей приріст тепла більш ніж наполовину порівняно з голою головою. Перука з помірно закрученими кучерями робила шкіру голови ще менш гарячою, а перука з туго закрученими найкраще охолоджувала голову.

4/8 We ran a series of experiments involving a thermal manikin that looked more like a prop from a sci-fi movie than a research tool (plugs that go into the eye sockets were certainly a *choice* 👀). This is Newton: pic.twitter.com/CCGHB4KTJG

— Tina Lasisi, PhD (@TinaLasisi) June 9, 2023

Ці результати свідчать про те, що всі види волосся захищали шкіру голови від сонця в спекотних і вологих умовах. Дослідники припускають, що локони можуть ще більше зменшити нагрівання, створюючи шар повітря між до шкіри голови.

Інший експеримент мав на меті імітувати піт на голові шляхом змочування манекенів. У цьому випадку лисини найбільше охолоджувалися через випаровування води. Але загалом охолодження за допомогою поту може бути не таким корисним. Згідно з New Scientist, наявність волосся зменшує кількість поту, необхідного для балансування сонячного тепла.

Це дослідження є великим кроком вперед у роздумах про те, чому у нас так багато волосся на головах. Його автори визнають, що манекени не повністю відповідають фізіології людини, але сподіваються, що будуть проведені додаткові дослідження, щоб зрозуміти, коли й чому з’явилися різні типи волосся.

Раніше масштабний аналіз наукових досліджень показав, що самотність підвищує ризик смерті. Поширюючи обізнаність про шкоду соціальної ізоляції та борючись із самотністю, ми можемо відчутно збільшити тривалість життя багатьох людей.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин