Археологи виявили місто мая, яке тисячоліття було сховане у джунглях
Досліджуючи руїни міста Окомтун, вчені знайшли піраміди, кам’яні колони та майданчик для гри в м’яч

У Мексиці археологи знайшли місто, яке тисячоліття було заховане у джунглях/Фото: National Institute of Anthropology and History
Дослідники з Національного інституту антропології та історії Мексики (INAH) виявили залишки багатовікового міста мая в екологічному заповіднику Баламку на півострові Юкатан. Це поселення залишалося захованим у джунглях понад тисячу років.
Деталі
У своїй заяві провідний археолог Іван Шпрайц заявив, що це місто, ймовірно, було важливим регіональним центром у класичний період мая, який охоплював 250–1000 рр. нашої ери. Команда назвала нещодавно виявлені руїни містом Окомтун, що з юкатекської мови мая означає "кам'яна колона", оскільки тут було знайдено багато залишків таких колон. Шпрайц зазначає:
Найбільшим сюрпризом виявилося місце, розташоване на "півострові" височини, оточеному великими заболоченими угіддями. Його монументальне ядро охоплює понад 123 акри і має різні великі будівлі, включаючи кілька пірамідальних споруд майже 50 футів заввишки.

Будівельники мая часто будували свої міста навколо пірамід, таких як ті, що були знайдені в Окомтуні. Встановлено, що ці споруди виконували релігійні цілі. Великі піраміди, на які можна піднятися, такі як піраміди в Ушмалі та Чичен-Іца, як правило, використовувалися для духовного навчання та ритуалів, включаючи жертвоприношення. Інші піраміди не призначені для відвідування й слугують священними прикрасами та зручними орієнтирами для навігації. Кам’яні колони, через які Окомтун отримав свою назву, ймовірно, були частиною входів у верхні кімнати будівель міста.
Окрім пірамід і колон, команда Шпрайца знайшла кераміку, три площі, комплекс, що складається з "низьких і витягнутих споруд, розташованих майже концентричними колами", і майданчик для гри в м’яч.
Мая, ацтеки та багато інших мезоамериканських цивілізацій грали в гру, в якій використовувалися м’ячі з натурального каучуку. Такі ігри також мали символічні асоціації, представляючи родючість сільського господарства або "битву між днем і ніччю".

Дослідники виявили Окомтун за підтримки проєкту INAH, який має на меті обстеження переважно недослідженого центру мексиканського штату Кампече, вкритого джунглями. Згідно із заявою, у березні під час світлового виявлення та лідарного сканування області було виявлено "численні концентрації доіспанських структур". Аерофотознімки спонукали Шпрайца та його колег уважніше розглянути "ділянку землі, більшу за Люксембург".
Архітектурні елементи свідчать про те, що занепад Окомтуна збігся з ширшим крахом цивілізації мая між 800 і 1000 роками нашої ери. Протягом цього періоду десятки основних міських районів у низинах півострова Юкатан перетворилися з галасливих міст на покинуті руїни.
Як зазначає Шпрайц, зміни в ландшафті Окомтуна відображають ідеологічні та популяційні зміни під час криз, які у десятому столітті призвели до розпаду складної соціально-політичної організації та різкого демографічного спаду в Центральній низовині мая.
Раніше святилище сонячного календаря віком 4000 років було розкопано археологами в Нідерландах. Місце розміром з кілька футбольних полів було побудоване так, щоб сонце ідеально вирівнювалось з курганами.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!