ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Що це за магія: вчений створив гумовий блок, який вміє рахувати до 10. Відео

Наука 12:57 - 05 липня 2023

Винахід вчених не має жодних мікросхем, він рахує до 10 завдяки звичайним властивостям матеріалу

Леннард Квакернак зі своїм винаходом

Вчений створив гумовий блок, який сам вміє рахувати/Фото: Leiden University

Вчений Леннард Квакернаак довів, що шматок гуми не такий дурний, як здається. Якщо таке взагалі можна сказати про матеріал. Виявляється, гумовий блок з кількома дірками може рахувати до 10 і для цього не потрібні якісь мікросхеми. Це просто властивість матеріалу, яка проявляється, коли його стискати. Можливо, це звучить не дуже вражаюче, але виглядає як справжня магія.

Деталі

Вам може здатися, що це якась чергова наукова розвага чи звичайна цікавинка, але така штука може мати застосування в будівництві мостів, наприклад. У ширшому плані цей гумовий блок показує, що неживі об’єкти не завжди потребують складних схемних плат для виконання математичних дій.

Деякі матеріали містять пам’ять, повертаючись до своєї попередньої форми, коли змінюються певні умови, такі як температура. Й ці властивості можна використовувати, наприклад, для математичних функцій.

Так аспірант Лейденського університету Леннард Квакернаак створив те, що він називає "балковим лічильником", і ним можна керувати, просто стискаючи. Хоча перший прототип його лічильника має 22 балки, що дає йому здатність рахувати до 10, розмір можна було регулювати відповідно до максимальної необхідної кількості. Можливо, більш вражаючим є те, що його легко розширити до чогось, що може розрізняти м’який і жорсткий тиск, записуючи кожен окремо.

Коли на верхню частину лічильника чиниться тиск, балки згинаються вліво, крім першої, яку сконструйовано так, щоб згинатися в інший бік. При цьому вона випирає, щоб застосувати тиск до наступної балки, щоб вона також зігнулась в іншу сторону, продовжуючи послідовність. Важливо те, що гума досить жорстка, щоб потім не прогинатися. Натомість вона записує те, скільки разів на неї натиснули.

Балки стають еквівалентом комп’ютерних бітів, зберігаючи одиниці або нулі. Квакернаак зазначає, що підрахунок — це найпростіше обчислення, яке можна придумати, тому це було логічною відправною точкою. Він також створив версію з двома окремими частинами, одна з яких рахує сильні тиски, інша – легкі. Їх можна використовувати як еквіваленти десятків і одиниць, потенційно відкриваючи шлях до пристроїв, які можуть рахувати набагато більші числа. І цей підрахунок може робити звичайна витинанка зі шматка гуми.

Фото: Leiden University

Творіння Квакернака утворює метаматеріал, щось просте з властивістю, яка рідко або ніколи не спостерігається в природі. Квакернаак заявив:

Я з’ясував, що ви можете викликати різні реакції в гумі, штовхаючи з різними рівнями сили. Поекспериментувавши з цим, я зміг створити метаматеріал, який рахує, лише якщо ти натискаєш на нього в правильному порядку та з потрібною силою. Такий собі замок, іншими словами.

У дні, коли рахівниця була найдосконалішою формою обчислювальної технології, творіння Квакернаака могло започаткувати промислову революцію. У вік комп’ютерів застосування такого винаходу не має так багато варіантів, при тому, що він може працювати без палива та електрики й не потребує обслуговування.

Раніше ми повідомляли, що команда студентів встановила світовий рекорд за пробігом на одному баку для авто на водні. На такому транспортному засобі можна було б майже двічі проїхати через усю Україну із заходу на схід без дозаправки.

Джерело: IFLScience

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин