Вчені виявили дещо велике й гаряче під поверхнею Місяця
Вченим вдалось скласти теплову карту Місяця, на якій вони помітили велику гарячу пляму біля одного з місячних вулканів

Вчені виявили під поверхнею Місяця велику гарячу пляму/Фото: Nicolas Thomas/Unsplash
Вчені виявили дещо велике й гаряче під поверхнею Місяця. Хоч це і є звичним явищем для Землі, наш природний супутник вважався "мертвим", тобто на ньому уже давно не відбувалася вулканічна активність. Тепер дослідники виявили велику масу граніту, яка повільно виділяє тепло під кратером на Місяці. Раніше на Місяці були поля лави та виверження, але астрономи ніколи не знаходили більш традиційного вулкана, схожого на Земний, поки вони не подивилися на те, що було під кратерами Комптон і Белкович на зворотному боці Місяця.
Деталі
Граніт не дуже поширений за межами Землі, тому виявлення його на Місяці є дуже рідкісним. На нашій планеті він утворюється глибоко під поверхнею, зазвичай під вулканом, де магма може охолонути й кристалізуватися. Для формування граніту дуже допомагає наявність води та тектоніки плит.
Команда вчених використала комбінацію даних китайських і американських місячних орбітальних апаратів, щоб виявити цю масу, що випромінює тепло під поверхнею, ідентифікуючи вулканічний процес, якого раніше не бачили на Місяці. Один із провідних дослідників доктор Метт Зіґлер з Інституту планетарних наук зазначив:
Використовуючи прилад, що спостерігає за довжинами мікрохвиль (довших за інфрачервоні), відправлений на Місяць на китайських орбітальних апаратах Chang'E 1 і 2, ми змогли скласти карту температур під поверхнею. Ми виявили, що один із цих ймовірних вулканів, відомий як Комптон-Белкович, абсолютно світився на мікрохвильовому випромінюванні. Це означає, що там гаряче, не обов’язково на поверхні, як ви бачите в інфрачервоному випромінюванні, а під поверхнею. Єдиний спосіб пояснити це – додаткове тепло, яке надходить звідкись знизу глибшої місячної кори. Отже, Комптон-Белкович, який вважається вулканом, також приховує під собою велике джерело тепла.

Дані показують 20-кілометрову поверхню, багату кремнієм, яка, на думку дослідників, є кальдерою цього стародавнього вулкана. Температура там на 10°C вища, ніж у навколишньому середовищі, але це не через магму під поверхнею (востаннє цей вулкан вивергався 3,5 мільярда років тому) – це через радіоактивні елементи, які застрягли в камінні. Зіґлер заявив:
Ми вважаємо, що цей тепловий потік є результатом насиченого радіогенами гранітного тіла під кальдерою. Чесно кажучи, ми були трохи спантеличені, коли виявили його: на щастя, моя дружина, доктор Ріта Економос, є геохіміком, тож під її керівництвом ми змогли скласти ймовірну геологічну причину теплової аномалії. Ми вважаємо, що цей тепловий потік є результатом насиченого радіогенами гранітного тіла під кальдерою.
За словами дослідників, ця знахідка — батоліт шириною 50 кілометрів. Батоліт — це різновид вулканічної породи, яка утворюється, коли лава піднімається в земну кору, але не виривається на поверхню. Наявність такого великого гранітного родовища там, де його не очікували, свідчить про те, що на Місяці можуть бути й інші області, де можна знайти граніт. Можливо, як і в інших місцях Сонячної системи.
Раніше ми писали, що може статися, якщо порівняно близький до Землі червоний надгігант Бетельгейзе вибухне. В останні роки ця гігантська зоря поводиться дуже незвично.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!