RU UA
1

Експеримент вчених показав, що люди можуть буквально чути тишу

Наука 14:11 - 11 липня 2023

Це може здаватися контрінтуїтивним й трохи спантеличує, але люди можуть чути тишу, як інші звуки

Дівчина приклала палець до губ

Вчені виявили, що люди можуть буквально чути тишу/Фото: Kristina Flour/Unsplash

Чи можна почути тишу – філософське питання, але вченим вдалось знайти йому практичну відповідь. Нова серія експериментів дослідників з Університету Джона Гопкінса в США виявила, що люди можуть чути тишу, хоч як би контрінтуїтивно це не звучало.

Деталі

Дослідження вміло використало добре відомий трюк під назвою "ілюзія один – це більше", який змушує мізки слухачів думати, що два окремі звуки коротші за один звук, хоча насправді загальний час однаковий.

Замінивши звуки тишею, команда виявила, що ілюзія все ще працює. Ви можете спробувати це на собі. Одне безперервне мовчання сприймається як довше, ніж два окремих мовчання, попри те, що вони фактично мають однакову загальну тривалість. Аспірант філософії та психології з Університету Джона Гопкінса Руй Чже Го зазначає:

Мовчання, яким би воно не було, — це не звук — це відсутність звуку. Дивно, але наша робота показує, що ніщо — це те, що ви можете почути.

Дослідники стверджують, що оскільки ми реагуємо на тишу, так само як на звук у цих трюках, ми справді чуємо цю тишу, а не просто припускаємо, що вона є. Спантеличує, чи не так?

Загалом 1000 учасників взяли участь в семи експериментах. Окрім ілюзії "один – це більше", були проведені інші подібні тести, які охоплювали часткову тишу та моменти тиші, яка відрізнялися залежно від того, наскільки вони близько або далеко один від одного.

Спрощене зображення дослідів. A: Заміна звуків на тишу. B: Учасники носили навушники, і в усіх експериментах навколишній шум відтворювався, доки суб’єкти повністю не занурювалися в звуковий ландшафт. C: Фонові шуми для експериментів 1 і 2./Фото: Goh et al., PNAS, 2023

Фонові шуми, такі як у жвавих ресторанах та на залізничних станціях, використовувалися для обрамлення тиші для деяких експериментів, для інших існували відмінності в тонах.

Під час усіх експериментів ефект був однаковим: тиша, очевидно, оброблялася, так само як звук. Це дослідження доповнює наші знання про те, як функціонує наш слух. Філософ і психолог з університету Джона Гопкінса Ян Філліпс зазначає:

Ті види ілюзій і ефектів, які виглядають унікальними для слухової обробки звуку, ми також отримуємо їх за допомогою тиші, що свідчить про те, що ми дійсно чуємо відсутність звуку.

Зараз багато досліджень показують, що тиша може бути важливою для сприйняття звуків, наприклад, як ми залишаємо паузи між словами, але до цього моменту не було жодних твердих експериментальних доказів того, що сама тиша може служити стимулом, який мозок чує.

Далі команда хоче поглянути на те, як ми можемо сприймати тишу, якщо вона повністю від’єднана від звуку (і не вбудована в нього, як у цих експериментах). Це також піднімає питання про те, чи ми коли-небудь відчуваємо ідеальну тишу і чи можемо ми з цими знаннями допомогти в лікуванні різних проблем зі слухом.

Раніше ми повідомляли, що вчений створив гумовий блок, який вміє рахувати до 10. Цей винахід не має жодних мікросхем, він рахує до 10 завдяки звичайним властивостям матеріалу.

Джерело: Science Alert

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин