У Мексиці під церквою археологи виявили вхід до підземного світу одного з корінних племен
Відкриття дослідників підтвердило правдивість давньої місцевої легенди

У Мексиці археологи під церквою знайшли вхід до підземного світу сапотеків/Фото: Marco M. Vigato, ARX Project
Згідно з місцевою легендою, стародавні сапотеки побудували заплутану мережу тунелів навколо глибокої земляної порожнини на півдні Мексики, вважаючи, що це вхід у підземний світ. Пізніше, згідно з історією, іспанські місіонери заблокували вхід, який нібито лежав під католицькою церквою Сан-Пабло, побудованою в 15 столітті. Тепер новий аналіз археологів підтвердив, що під цим місцем існує величезний "підземний лабіринт".
Деталі
Команда знайшла тунелі під руїнами Мітли, стародавнього міста в сучасній Оахаці. Мітла була релігійним центром для сапотеків – групи, яка вийшла з долини Оахака в Мексиці приблизно в шостому столітті до нашої ери. Приголомшливі надземні мозаїки та фрески міста все ще залишаються тут.
Легенди про підземний світ сапотеків також підтверджують історичні джерела. У 1674 році домініканський хроніст на ім’я Франсіско Бургоа описав велику порожнину в землі в Мітлі, яку група іспанських місіонерів вирішила дослідити. Але коли вони спустилися в лабіринт, "була така зіпсутість і неприємний запах, вогкість підлоги й холодний вітер, який погасив світло, що на невеликій відстані, яку вони вже пройшли... вони вирішили вийти й наказали, що ці пекельні ворота повинні бути ретельно закриті кладкою".
Місіонери закрили всі входи до мережі тунелів, яку сапотеки називали Ліобаа, або "місце відпочинку". Розкриттям загадок цих тунелів зайнялася команда Project Lyobaa, яка є результатом співпраці між Національним автономним університетом Мексики, Національним інститутом історії та антропології Мексики та проєктом ARX.
Дослідники створили 3D-модель підземних ходів Мітли, використовуючи комбінацію трьох геофізичних технологій сканування: георадар, томографія питомого електричного опору та томографія сейсмічного шуму — усі вони залишили місце археологічних розкопок непорушеним.
Сканування виявило "велику порожнечу, розташовану прямо під головним вівтарем". Археологи також знайшли ще два проходи, розташовані на глибині від 5 до 8 метрів під землею, а також ще одну "геофізичну аномалію" на північ від церкви. Засновник проєкту ARX Марко Вігато зазначає:
Нещодавно виявлені камери та тунелі безпосередньо пов’язані з давніми віруваннями сапотеків та уявленнями про підземний світ і підтверджують правдивість колоніальних звітів, які розповідають про складні ритуали та церемонії, що проводилися в Мітлі в підземних камерах, пов’язаних з культом мертвих і предків.
Він додає, що хоча дослідники очікували знайти проходи, вони були здивовані їх величезним масштабом. За його словами, потрібні додаткові дослідження, щоб точно визначити повний масштаб цих підземних особливостей.
Команда планує провести другий раунд розслідувань у вересні, зосередившись на інших структурах Мітли. Тим часом вони кажуть, що відкриття, які вони зробили, є життєво важливими для розуміння експертами стародавнього міста. Археологи заявляють:
Ці знахідки допоможуть переписати історію походження Мітли та її розвитку як стародавнього місця, а також нададуть цінну інформацію для управління та запобігання сейсмічним і геологічним ризикам у цьому районі.
Раніше у Північному Китаї археологи виявили руїни загубленого міста бронзового віку. На місці знахідки вчені також виявили елітні гробниці та сотні дивовижних артефактів.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!