Біля маленької зірки астрономи виявили загадкову планету розміром із Юпітер
Наразі вчені планують шукати аналогічні приклади в інших зоряних системах, де великі планети знаходяться поруч із дуже маленькими зірками

Планета розміром з Юпітер утворилася навколо крихітної зірки/Фото: Lynette Cook/NASA/Getty Images
Велика планета, схожа розміром на Юпітер, була виявлена навколо крихітної зірки. Це нове відкриття, опубліковане в журналі "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society", ставить під сумнів існуючі теорії про формування екзопланет.
Деталі
Дослідники вивчили дані космічного телескопа TESS та з'ясували, що навколо досить невеликої зірки, маса якої становить лише 30% маси Сонця, обертається велика планета. Пізніше вони скористалися земними телескопами, щоб підтвердити своє відкриття.
З'ясувалося, що навколо червоного карлика TOI-4860 повний оборот здійснює великий газовий гігант за 1,5 земних днів. Його розміри менші Юпітера приблизно на 25%. Ця нова екзопланета отримала назву TOI-4860 b. Завдяки близькому розташуванню до зірки її віднесли до категорії "теплих Юпітерів".
Виявлення великої планети поруч із таким крихітним червоним карликом викликало подив астрономів. Особливо це вражає через існуючі теорії формування планет, згідно з якими об'єкти такого розміру не повинні з'являтися поруч із подібними зірками. Однак більше дивує те, що TOI-4860 b включає в себе значну кількість важких елементів (в астрономії їх називають металами).
Згідно з основною теорією формування планет, маса зірки визначає масу її протопланетного диска, де виникають планети. Отже, зірка невеликої маси повинна мати відповідно менший диск і не може породити газового гіганта, подібного до Юпітера.
На думку вчених, вони вперше виявили зірку, яка порушує цю теорію, і більше того, червоний карлик TOI-4860 є зіркою з найменшою масою, довкола якої обертається така велика планета. Як саме TOI-4860 b потрапила так близько до невеликої червоної карликової зірки, залишається загадкою, однак вчені мають деякі припущення.
Дослідники встановили, що хімічний склад планети дуже схожий на склад її зірки-прародительки. Це може свідчити про те, що наявність значної кількості важких елементів в об'єкті стала каталізатором для прискорення процесу формування планети.
Раніше ми писали, що астрономи виявили рекордно гарячий планетоподібний об’єкт. Цей космічний об'єкт, який не є ні зорею, ні планетою, вражає вчених своїми надвисокими температурами.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!