Телескоп Джеймс Вебб виявив екзопланету, яка може бути віддаленим населеним океанічним світом
Космічна обсерваторія виявила ознаки метану та вуглекислого газу і, попередньо, спостерігала за молекулою, яка на Землі виробляється лише живими істотами

Телескоп Джеймс Вебб помітив океанічну планету, на якій може бути життя/Фото: NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI)
Космічний телескоп Джеймс Вебб помітив екзопланету в далекій системі, і його дані свідчать про те, що поверхня світу може бути покрита водою й там можуть існувати живі організми.
Деталі
Вчені виявили наявність метану та вуглекислого газу в атмосфері екзопланети, підтверджуючи ідею про те, що куля, розмір якої десь між Землею та Нептуном, може містити водянистий океан під атмосферою, багатою воднем.
Астрономи називають світи з цими ознаками Гікеанами (Hycean; поєднання слів "гідроген" та "океан"). Згідно з заявою NASA, Гікеани є хорошими кандидатами для пошуку ознак життя за межами Землі. Астроном з Кембриджського університету Нікку Мадхусудхан зазначає:
Наші висновки підкреслюють важливість розгляду різноманітних придатних для життя середовищ у пошуках життя в інших місцях. Традиційно пошуки життя на екзопланетах зосереджені в основному на менших скелястих планетах, але більші гікеанські світи значно сприятливіші для атмосферних спостережень.
Екзопланета під назвою K2-18 b обертається навколо зірки K2-18 у сузір’ї Лева на відстані близько 120 світлових років від Землі. Вона приблизно в 8,6 раза масивніша за нашу рідну планету і має радіус приблизно в 2,6 раза більший за земний, що робить її приблизно вдвічі меншою за Нептун. У нашій сонячній системі немає планет такого розміру, тому вченим цікаво дізнатися про характеристики цього світу.
Космічний телескоп Кеплер NASA вперше виявив K2-18 b у 2015 році, і з того часу інші спостереження вказують на потенціал планети для життя. У 2019 році дослідники за допомогою космічного телескопа Габбл виявили, що в атмосфері K2-18 b є водяна пара. Екзопланета лежить у зоні життя своєї зірки, де температура поверхні планети була б придатною для існування рідкої води.
Вчені вже знаходили докази існування води за межами нашої сонячної системи. У 2020 році, наприклад, дослідники припустили, що дві екзопланети в сузір’ї Ліри можуть складатися здебільшого з води. Раніше астрономи також виявили водяну пару на планеті розміром з Нептун у сузір’ї Лебедя.
Згідно з даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень, з тисяч відомих екзопланет, за оцінками вчених, понад чверть може містити рідку воду. Але відкриття 2019 року зробило K2-18 b першою екзопланетою в придатній для життя зоні, де є докази існування водяної пари.
Такі планети, як K2-18 b, важко спостерігати, оскільки зірки, навколо яких вони обертаються, дуже яскраві. Для нового дослідження вчені спостерігали за K2-18 b, коли вона проходила між головною зіркою та телескопом Джеймс Вебб. Високотехнологічна обсерваторія досліджувала довжини хвиль зоряного світла, яке проходило через атмосферу планети і, оскільки різні гази поглинають і випромінюють певну довжину хвилі світла, астрономи могли визначити гази, які покривають планету, вивчаючи це світло.
За даними NASA, атмосфера планети містить велику кількість метану та вуглекислого газу, а також нестачу аміаку. Дані також вказують на наявність молекули під назвою диметилсульфід, яка на Землі виробляється лише живими істотами, зокрема крихітними морськими водоростями, які називаються фітопланктоном. Але цей висновок залишається попереднім. Майбутні спостереження Вебба зможуть підтвердити, чи справді диметилсульфід присутній в атмосфері K2-18 b у значних кількостях.
Хоча нові дані свідчать про те, що під атмосферою екзопланети може знаходитися океан води, цей океан може бути занадто гарячим, щоб вода була в рідкому вигляді або щоб життя могло вижити. Крім того, K2-18 b повинна мати кам’янисту поверхню, щоб на ній залишалася рідка вода, але у 2019 році NASA зазначало, що це, швидше за все, куля з рідини та газу.
Раніше ми повідомляли, що космічна програма росії зазнала чергової поразки. 50 років у рф ніяк не могли відправити на Місяць станцію для аналізу планети, збору ґрунту і розвідки ситуації в космосі, а коли змогли запустити апарат — сіли в ганебну калюжу.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!