Вчені показали, де у нашому тілі "міститься" любов
Як не дивно, головним осередком любові у нашому тілі є не серце, а мозок

Вчені показали, де у тілі ми відчуваємо різні типи любові/Фото: Mayur Gala/Unsplash
Дослідники виявили, де у нашому тілі й наскільки сильно ми відчуваємо різні види любові, охоплюючи все: від романтичної любові до любові до природи. Отримані дані проливають світло на те, як контекст впливає на суб’єктивні відчуття, і доповнюють існуючі дослідження людського досвіду емоцій. І так, яким би міцним символом любові не було серце, у голові ми її відчуваємо навіть частіше, ніж у грудях.
Деталі
На кожному етапі життя любов необхідна для людського розвитку, зв’язку та зменшення ізоляції. Існують, звичайно, різні види любові, пов’язані з різною поведінкою: наприклад, любов до себе, любов до тварин, батьківська любов, романтична та сексуальна любов, любов до друзів і так далі. Але як ми відчуваємо ці різні види любові в нашому тілі? Чи є різниця в тому, наскільки сильно ми їх відчуваємо?
Нове дослідження вчених з Університету Аалто у Фінляндії дає відповіді на ці питання, відобразивши людський досвід 27 різних типів любові.
Учасників дослідження попросили розфарбувати силуети людей, щоб показати, у якому місці тіла у них виникають ті чи інші відчуття. Їх також запитували, наскільки приємним було це відчуття, наскільки воно було фізично та психічно інтенсивним і як воно пов’язане з дотиком. Нарешті, учасників попросили оцінити інтенсивність різних типів любові.

Дослідники виявили, що всі види любові відчуваються в голові, але відрізняються тим, як вони відчуваються в інших частинах тіла: деякі поширюються на груди, а інші на все тіло. Провідний автор дослідження П'ярттілі Рінне зазначає:
Коли ми переходимо від типів любові зі сильнішим досвідом до типів з меншим досвідом, відчуття в області грудей стають слабшими. Можливо, наприклад, любов до незнайомців чи мудрості пов’язана з когнітивним процесом. Також можуть бути приємні відчуття в області голови. Це те, що слід досліджувати далі. Варто звернути увагу, хоча це й не дуже дивно, що типи кохання, пов’язані з близькими стосунками, схожі та переживаються найсильніш. Любов між людьми поділяється на статеву і нестатеву. Типи кохання, які особливо близькі одне одному — це ті, які мають сексуальний або романтичний вимір.
Науковці виявили, що любовні почуття утворюють континуум, причому романтична, сексуальна та батьківська любов відчуваються сильніше, ніж види любові, де об’єкт є абстрактним, наприклад любов до незнайомців чи моральна любов. Дослідники також помітили кореляцію між фізичними та психічними почуттями, викликаними коханням. Рінне додає:
Було також цікаво знайти тісний зв’язок між фізичною та психічною інтенсивністю емоції та її приємністю. Чим сильніше відчувається тип любові в тілі, тим сильніше вона відчувається в розумі й тим приємніша вона.
Нинішнє дослідження розширює попередні дослідження, що відображають людський досвід емоцій. У дослідженні 2013 року близько 700 добровольців із Фінляндії, Швеції та Тайваню попросили намалювати на порожніх силуетах ділянки тіла, які стимулювали або дезактивували одну з 14 емоцій, включаючи гнів, огиду, страх, смуток, здивування, гордість і заздрість.

Зіставляючи дані, дослідники виявили, що любов і щастя викликають активність майже всього тіла, тоді як депресія мала протилежний ефект, пригнічуючи відчуття в руках, ногах і голові. Небезпека і страх викликали сильні відчуття в грудях, а гнів був однією з небагатьох емоцій, які активували руки.
У поточному дослідженні вчені зазначають, що вони не намагалися визначити універсальні категорії чи "жорстку таксономію" для кохання; радше вони хотіли дослідити, як контекст і об’єкт кохання впливають на суб’єктивні почуття. За словами дослідників, їхні висновки пропонують важливі емпіричні дані про подібності та відмінності різних типів кохання та вказують на те, що між цими типами кохання існують значні відмінності. По суті, дослідники кажуть, що любов не слід занадто спрощувати як єдину, окрему емоцію.
Ми також писали про дослідження, яке виявило, що м'ясоїди швидше оберуть у меню веганську страву, якщо вона не матиме маркування про відповідність цьому раціону.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!