В Іспанії працівник служби водопостачання випадково знайшов два золоті кольє віком 2500 років
Зараз рідкісні прикраси ретельно досліджують іспанські вчені
В Іспанії працівник водопостачання знайшов 2500-річне кольє/Фото: Archaeological Museum of Asturias
До того, як Римська імперія запанувала на Піренейському півострові, кельтські народи жили на території сучасної Іспанії, а також в інших регіонах Європи. Кельти були знаними майстрами у роботі з металом й створювали вишукані ювелірні вироби, які вказували на багатство та статус. Сьогодні їхню металургійну майстерність можна побачити в артефактах, які вони залишили, як-от два 2500-річні золоті кольє, випадково знайдені працівником водопостачання в Іспанії минулого місяця.
Деталі
Серхіо Нарчіанді, який працює в компанії з водопостачання на північному заході Іспанії, виявив перше кольє 29 серпня. Він оглядав землю в Каванді, Астурія, коли натрапив на коштовності, які були заховані серед каміння.
Він одразу повідомив про знахідку археологу з іспанського Університету Кантабрії Пабло Аріасу, який прибув на місце з двома дослідниками з Археологічного музею Астурії. Там почали розслідування. На цьому місці дослідники знайшли друге кольє. На відміну від першого, яке було цілим, друге було розбитим на кілька частин.
Такі намиста часто називають "torcs", що походить від латинського слова torqueo (означає "скручувати"). Датовані приблизно 500 роком до нашої ери, вони можуть пролити нове світло на залізний вік Іберії.
Хоча золоті кольє того періоду були знайдені в Іспанії й раніше, більшість із них були виявлені в 18-му та 19-му століттях, коли вичерпної інформації про їхнє походження не було зафіксовано. Тепер дослідники зможуть вивчати нещодавно виявлені кольє з кращим розумінням їхнього контексту. Дослідники скарбу зазначають:
Це відкриття дуже важливе, тому що ми вперше знаємо точне походження двох цих цінних предметів, найбільшого символу престижу для доримських спільнот, і контекст, у якому вони були збережені, що дозволить нам вирішити багато загадок, щодо яких нам не вистачало даних.
Вчені не знають, чи носили ці кольє чоловіки чи жінки. Оскільки вони обидва мають ознаки зносу на ділянках, які могли б контактувати зі шкірою чи одягом, вони точно використовувалися. Крім того, такі прикраси зазвичай носили представники вищого класу суспільства, оскільки не кожен міг дозволити собі таке кольє.
Дослідники вважають, що прикраси були зроблені кельтськими групами, відомими виготовленням "предметів із центральних стрижнів із намотаними золотими спіралями". Аріас вважає, що кольє, ймовірно, були частиною великого скарбу цінних артефактів, які хтось намагався заховати. Можливо, вони були поховані в дерев’яному контейнері, який давно згнив.
Ймовірно, Нарчіанді знайшов кольє через невеликий зсув, спричинений пожежами в регіоні. Представники Астурії похвалили його за те, що він швидко повідомив про відкриття, яке, за їх словами, є вікном до вивчення та пізнання найбільш символічного типу ювелірних виробів із золота залізного віку.
Зараз дослідники проводять неінвазивний металургійний аналіз і дослідження поверхні кольє. Це надасть нові дані про технологію виробництва Іспанії залізного віку, видобуток металу, використання срібла, техніку позолоти тощо.
Раніше ми повідомляли, що 8-річний хлопчик на ім’я Б’ярн грався в пісочниці у своїй початковій школі в Бремені, Німеччина, й випадково зробив приголомшливе археологічне відкриття: він знайшов срібний денарій, викарбувану 1800 років тому.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!