RU UA
1

Феміністки насправді не ненавидять чоловіків – дослідження

Наука 22:09 - 15 листопада 2023

Твердження про те, що феміністки ненавидять чоловіків, є звичайним не підкріпленим фактами стереотипом, у який вірять безліч людей

Феміністичний протест

Дослідження показало, що феміністки не є чоловіконенависницями/Фото: John Lamparski/Getty Images

У деяких прошарках суспільства панує думка про те, що феміністки є чоловіконенависницями або навіть те, що сам феміністичний рух збудований на ненависті до чоловіків. Це поширений стереотип в усьому світі й самі феміністки його неодноразово руйнували, але нове наукове дослідження тепер остаточно довело, що "фемінізм = чоловіконенависництво" – це міт. 

Деталі

Згідно з дослідженням, у якому взяли участь майже 10 000 учасниць із різних західних і незахідних культур, феміністки, як правило, мають позитивне ставлення до чоловіків так само, як і нефеміністки. Цей висновок кидає виклик давнім стереотипам, які зображують феміністок просто як чоловіконенависниць.

Фемінізм досяг успіхів для багатьох жінок (та чоловіків) відколи він став офіційним політичним і соціальним рухом у середині 19 століття. Але навіть у перші роки існування цього руху його учасників засуджували як прихильників античоловічої поведінки. Це використовували й використовують для дискредитації фемінізму й утримує декого від приєднання до руху. У більш екстремальних випадках таке уявлення навіть надихало чоловіків на агресивну та насильницьку опозицію.

Але чи є якась правда у твердженнях недоброзичливців? Чи може тут бути щось на кшталт гіпотези точності стереотипу, згідно з якою в стереотипі може бути зерно правди? Це те, що команда вчених намагалася виявити в у новому дослідженні. Доцент Університету Суррея та автор дослідження Айфе Хопкінс-Дойл зазначила:

Ми почали помічати тенденцію до популярності фемінізму серед молодих жінок і зацікавилися цією соціальною зміною, враховуючи негативні стереотипи, пов’язані з феміністками в ЗМІ.

Марш жінок у США. Фото: Mario Tama/Getty Images

Проаналізувавши літературу на цю тему, Хопкінс-Дойл і її колеги зрозуміли, що емпіричних досліджень щодо точності цих стереотипів було дуже мало. Науковиця додала:

Ми вирішили, що зростання феміністської ідентифікації — це можливість провести поглиблений тест на стереотип мізандрії (приниження чоловіків – ред). Крім цього, нас також цікавило, чому люди думають, що феміністки ненавидять чоловіків й ми вирішили дослідити хибні уявлення про переконання інших людей, які ми маємо, і як це може привести нас до неправильних висновків.

Щоб перевірити це, команда провела п’ять окремих досліджень, у яких взяли участь 9799 учасників із дев’яти країн. Мета полягала в тому, щоб побачити, чи справді феміністки мають негативне ставлення до чоловіків і з’ясувати, чому так може траплятися.

Всупереч стереотипам, дослідження показало, що як феміністки, так і нефеміністки позитивно ставляться до чоловіків.

Вчені зазначають у дослідженні, що за кількома показниками та дев’ятьма національними контекстами феміністки продемонстрували яскраво позитивне ставлення до чоловіків у порівнянні зі значущими нейтральними показниками, і було мало чи взагалі відсутні докази того, що це ставлення відрізнялося від ставлення нефеміністок або навіть чоловіків. Тобто, феміністки "ненавидять" чоловіків не більше, ніж чоловіки самі себе.

Фото: Sarah Morris/Getty Images

При цьому дослідження також виявило, що рух #MeToo, хоча і не сприяє негативному ставленню до чоловіків, позитивно асоціюється з колективним гнівом через погане поводження чоловіків з жінками.

Ще один цікавий висновок полягає в тому, що і феміністки, і нефеміністки вважали феміністичне ставлення більш античоловічим, ніж воно є насправді. Обидві групи переоцінили, яку загрозу жінки бачать у чоловіках, і водночас недооцінили ступінь, до якої феміністки бачать чоловіків і жінок однаковими. Вчені зазначають:

Ці результати показують, що ставлення феміністок до чоловіків загалом позитивне й подібне до ставлення інших людей до чоловіків. Вони також показують, що люди зазвичай сприймають протилежне як правду. Таким чином, теперішні результати спростовують тезу, яка утримує жінок від фемінізму та широко використовується для його делегітимізації.

Хоч дослідження й має деякі обмеження, адже засновувалось переважно на особистих оцінках та думках людей, вчені вважають його результати переконливими. Дослідники підкреслюють:

Ми сподіваємося, що, проливаючи світло на хибні уявлення про ставлення феміністок до чоловіків і конкретні механізми, які можуть їх створювати, нинішні результати сприятимуть теорії, дослідженням і публічним дебатам, які переведуть гендерні відносини в більш раціональне та інформоване середовище.

Раніше вчені виявили, що футбольні воротарі сприймають світ інакше. У спортивних колах давно заведено вважати, що голкіпери "відрізняються", але вперше цьому знайшли наукове підтвердження.

Джерело: IFLScience

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин