Послухайте, як звучить центр нашої галактики
Нова музична композиція представляє дані з трьох телескопів NASA, які покладені на музику у виконанні оркестрового ансамблю
Вчені показали, як звучить центр Чумацького Шляху/Фото: NASA / STScI; IR: Spitzer NASA / JPL-Caltech
Космос давно надихає музикантів по всьому світу. В історії є багато прикладів "космічної" творчості, але останній й один з найбільш вражаючих дозволяє послухати, як звучить центр нашої галактики.
Деталі
Співпраця між проєктом ультразвукового дослідження NASA та композитором Софі Кастнер перетворила астрономічні дані, зібрані телескопами, на музику, яку може грати невеликий ансамбль.
Два роки тому Кімберлі Арканд, експерт з астрономічної візуалізації з Центру астрофізики Гарвардського та Смітсонівського інституту, та її співробітники перевели інформацію, що міститься на зображенні центру галактики Чумацький Шлях, у звук. Нова композиція Кастнер, музичний твір під назвою "Where Parallel Lines Converge", розширює оригінальний проєкт і розповідає історію, засновану на даних телескопа.
Як правило, астрономічні дані представлені візуально, у вигляді барвистих зображень зоряного неба. Але створення цих зображень часто потребує певного ступеня перекладу — дані телескопа не завжди є візуальними. Наприклад, рентгенівська обсерваторія NASA Chandra, з якою працює Арканд, вдало вловлює рентгенівські промені, які не може побачити людське око. Кімберлі Арканд зазначає:
Кілька років тому я зрозуміла, що пріоритетом є візуал, коли він не завжди є найкращим або єдиним випадком, який потрібно створити. Чому ми не могли використати якийсь інший орган чуття, щоб мати можливість досліджувати ці дані, особливо для сліпих або слабозрячих людей?
Спочатку Арканд та її колеги намагалися передати дані телескопів тактильно — вони розробили надруковані 3D-моделі та конструкції Lego. Але пандемія Covid-19 перервала цю роботу, змусивши їх перейти на цифрові технології. Арканд об’єдналася з астрофізиком і музикантом Меттом Руссо та музикантом і звукорежисером Ендрю Сантагуїдою з науково-мистецького проєкту System Sounds. Разом вони почали "озвучувати»"дані NASA.
З 2020 року команда перетворила низку астрономічних зображень у звуки чи навіть музику, в певному сенсі. Кожне із звукових зображень розповідає наукову історію, яку людина може простежити, просто послухавши. Процес трансляції включає комп’ютери, які використовують алгоритми для відображення даних телескопа як шуми.
На одному зображенні, наприклад, показано центр нашої власної галактики, Чумацький Шлях. Це поєднання даних з кількох космічних телескопів. Озвучення переміщує слухача зліва направо від зображення, при цьому високі звуки представляють світло у верхній частині, а нижчі звуки представляють нижню частину знімка. Яскравість світла визначає гучність звуку, а дані кожного телескопа відтворюються різними інструментами.
Щипкові струни представляють окремі яскраві джерела з оптичного зображення Хаббла. Піаніно зображує інфрачервоні завихрення хмар пилу та газу. Звук посилюється біля Стрільця A*, чорної діри в центрі галактики, яку видно в правій нижній частині зображення.
Арканд каже, що коли вона виступала з доповідями про озвучення, музиканти запитували її, чи можуть вони зіграти п’єси. Ця ідея призвела до нещодавньої співпраці з композиторкою Кастнер для створення відтворюваного представлення даних.
Отриманий твір, "Where Parallel Lines Converge", є композицією для невеликого ансамблю струнних, дерев’яних духових, ударних і фортепіано. Кастнер використала оригінальне озвучення центру Чумацького Шляху як джерело натхнення для того, які типи звуку включити.
Замість того, щоб рухатися зліва направо, Кастнер об’єднала історію у своїй композиції, збільшивши масштаб трьох частин зображення та написавши хвилинну віньєтку про кожну частину. Вона порівнює процес із написанням музичного супроводу до фільму, який супроводжується даними.
Таким чином ми отримали два різних звучання центру нашої галактики: одна версія від вчених, більш наукова, так би мовити, а інша більш художня – від професійних музикантів.
Раніше астрономи помітили найдавнішу чорну діру з коли-небудь виявлених, яка може пролити світло (як би це парадоксально не звучало) на секрети раннього Всесвіту.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!