ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Сьогодні Україна вшановує пам'ять героїв Крут: що треба знати про цей день

Суспільство 07:40 - 29 січня 2025

107-та річниця бою під Крутами нагадує про боротьбу за незалежність нашої країни

День пам'яті Героїв Крут/Фото: Український інститут національної пам'яті

День пам'яті Героїв Крут/Фото: Український інститут національної пам'яті

29 січня Україна відзначає День пам’яті Героїв Крут. Для українського народу цей день став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Сьогодні ми віддаємо шану стійкості та мужності молодих юнаків, які так само як і сьогоднішні захисники України, стали на захист української держави та зупинили нападника.

Деталі

У кінці грудня 1917-го уряд радянської росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків дратувало проголошення Україною самостійності, тож москва створила у Харкові окремий "український червоний уряд", який і оголосив війну незалежній частині держави.

У січні 1918 року більшовики рухалися великими загонами на Київ. Вони їхали бронепотягами вздовж залізниць з Харкова та Гомеля, і їхні сили повинні були зустрітися в Києві через станцію Крути. Станція Крути стала вузьким місцем, яке не можна було обійти, і тому українські військові вирішили утримати більшовиків там, щоб вони не дісталися до Києва.

Група захисників Крут складалася з бійців Куреня студентів Січових Стрільців, які не мали військової підготовки, але мали великий бойовий дух. Вони тримали оборону Крут протягом цілого дня і зіткнулися з чисельною перевагою більшовиків.

Ілюстрація бою під Крутами/Фото:KRASOTA-STYLE.COM.UA

Завдяки захисникам Крут, поступово переміщуючись в бік Києва, більшовицькі війська затрималися на 4 дні. За цей період Симон Петлюра мав час придушити повстання більшовиків, яке тоді ж розпочалося на заводі "Арсенал", а в Бресті було підписано мирний договір з країнами Четверного союзу.

Радянська влада називала цю історичну подію невиправданою жертвою. Вона мала вигоду в поширенні тези, що всі учасники бою під Крутами загинули, оскільки ніхто не бажав признаватися у воєнному злочині.

Бій під Крутами — трагічна і важлива подія в історії нашої країни, яка нагадує про боротьбу за незалежність України. Історія, як відомо, повторюється - сьогодні ми продовжуємо тримати оборону від російської навали.

Пам'ятник героям Крут на Аскольдовій могилі/Фото: avro.org.ua

Директор Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович повідомив про проведення детального аналізу кримінальної справи режисера Сергія Параджанова та інших архівних документів за підтримки Офісу президента України та українських правозахисників. У ході перевірки було виявлено наявність політичного мотиву його переслідування та засудження. Сергія Параджанова було реабілітовано через 50 років після суду.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин